piątek, 29 maja 2020

ZAKOPANE - miejsce na udane wakacje.


Kolejnym miejscem, jakie chciałabym Wam polecić  jest Zakopane - perła Tatr. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Zakopane jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek po okolicy. Tatrzański Park Narodowy położony jest tuż obok miasta, a szlaki turystyczne są liczne. Większość szlaków to całodzienne wędrówki, całodzienne wycieczki aż na szczyt, a następnie powrót do miasta, aby się zrelaksować.

KRUPÓWKI

Główną arterią komunikacyjną miasta są drewniane zakopiańskie restauracje, kawiarnie, galerie sztuki i sklepy z pamiątkami. Na dolnym krańcu ulicy znajdują się małe stragany oferujące miejscowe wyroby rzemieślnicze, takie jak drewniane skrzynki, wełniane swetry, kapelusze i rękawice, specjalne zakopiańskie skórzane buty itp. 

GUBAŁÓWKA

Wyciągiem krzesełkowym lub kolejką linową można dojechać na szczyt Gubałówki. Jazda trwa około 8 minut. Z Gubałówki roztacza się piękna panorama na Tatry.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce


Jest to bardzo fajna atrakcja dla dzieci. Dla tych starszych też. Najpierw trzeba się dostać do Gubałówkę. Można się tam dostać kolejką linową lub pieszo. Pogoda musi być idealna do tego, aby ta atrakcja działała.

Góralski ślizg


Zaraz pod Gubałówką znajdziemy Góralski Ślizg. Gigantyczna zjeżdżalnia z ośmioma równoległymi torami. Ze zjeżdżalni można zjeżdżać w tandemie lub ścigać się równocześnie z rodziną lub znajomymi. Wielka zjeżdżalnia znajduje się zaraz przy Krupówkach pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Jest to ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych czynna całorocznie.
KASPROWY WIERCH

Warto skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy, który ma wysokość 1987 m n.p.m. Zarówno latem, jak i zimą jest to jedna z najpopularniejszych lokalnych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zimą w Górach Kasprowych funkcjonują dwa wyciągi krzesełkowe oraz dwa stoki narciarskie dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.







DOLINA KOŚCIELISKA

W odróżnieniu od Doliny Chochowskiej, dolina ta jest po prostu piękna. Praktyka gospodarki leśnej miała ograniczony wpływ na szlaki i piękno krajobrazu Doliny Kościelskiej. Prosty spacer po płaskim terenie, łatwe nawet dla dzieci. Jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. Szczególnie polecam udanie się do Schroniska Ornak.

GIEWONT

Doświadczeni piechurzy, przyzwyczajeni do 5-6 godzinnego spaceru, mogą wspiąć się na Giewont z Doliny Strążyskiej (2,5 godziny wspinaczki w górę), a następnie zejść przez Kondratową i Kalatówki do Kuźnic (kolejne 3 godziny), gdzie dostępne są minibusy w drodze powrotnej do miasta.

 MORSKIE OKO

Inne miejsca warte polecenia i łatwo dostępne dla mniej doświadczonych i zapalonych piechurów to jezioro Morskie Oko. Zaleca się rozpocząć wędrówkę dość wcześnie rano, aby uniknąć ogromnych tłumów później w ciągu dnia.

Wielka Krokiew


Wejście na skocznię to naprawdę miłe przeżycie, gdzie można podziwiać widoki, a jednocześnie zdać sobie sprawę, jak wysoka jest to skocznia. 

Muzeum Karola Szymanowskiego


Karol Szymanowski był kompozytorem, pianistą, pedagogiem i pisarzem polskim. Bardzo dobre muzeum, jeśli jesteś zainteresowana tym kompozytorem. Piękna drewniana willa. Tradycyjny dom i wyposażenie w stylu podhalańskim pomogą Wam zrozumieć, dlaczego Zakopane było oazą dla takich kreatywnych ludzi jak on.

Aqua Park



Jest to miejsce, gdzie można zatrzymać się w ciepłej lub zimnej wodzie i zobaczyć Tatry. W parku wodnym znajduje się basen kryty i odkryty, zjeżdżalnie, sauny i jacuzzi. 

Największa Papugarnia Egzotyczne


Znajdziemy tutaj ponad 100 pięknych okazów papug. Są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. 

Mam nadzieję, że spodobał się Wam spacer po Zakopanem, byłam tam parokrotnie, spędzając wakacje z rodziną. Każdy wyjazd był inny i fantastyczny. Myślę, że jeszcze tam wrócę. Wam również polecam to przepiękne miejsce.

Pozdrawiam.
A.G.

Kwiaty z pasków papieru - praca plastyczna

Witajcie dziewczęta.

Na początek dnia proponuję wam zabawę plastyczną, która polegać będzie na wykonaniu kwiatów z pasków kolorowego papieru. Praca jest bardzo niewymagająca. Do jej wykonania potrzeba wyłącznie nożyczek, kleju, wsuwki do włosów i kolorowego papieru. Obejrzyjcie filmik instruktażowy i do dzieła.


Pozdrawiam.
A.G.

czwartek, 28 maja 2020

Papieros - cichy zabójca.



Papieros zawiera następujące trucizny: arszenik, amoniak, aceton, oraz nikotynę, smołę i tlenek węgla. Tlenek węgla to gaz zabójczy, który wytrąca z organizmu tlen i zajmuje jego miejsce, uszkadzając serce, płuca oraz układ krążenia. Arszenik to wszyscy wiedzą. Smoła zaś powoduje zmiany rakowe tam gdzie przepływa dym tytoniowy, czyli od jamy ustnej i przełyku aż po płuca. Nikotyna jest najbardziej szkodliwa. Po pierwsze, przyspiesza pracę serca i obkurcza małe naczynia krwionośne, wywołując choroby układu krążenia, nadciśnienie oraz wrzody żołądka. Po drugie, powoduje uzależnienie, podobne do narkotycznego. 


Zaczynamy pod wpływem koleżanek czy kolegów, od 2-3 papierosów dziennie i wcale nam nie smakują, ale to szybko mija. Gdy nauczymy się nie kasłać i nie dusić od dymu, wypalamy po pół paczki dziennie i więcej. Palenie z czasem robi się przyjemne - ożywia, pobudza, uspokaja, ale tylko pozornie, bo tak naprawdę rozdrażnia nasz układ nerwowy. Gdy z czasem pojawiają się negatywne skutki palenia, takie jak chrypka, spłycony oddech, niedokrwienne bóle nóg, nowotwór. Palacz chce rzucić palenie, ale niewielu się to udaje. Nikotyna bowiem uzależnia fizycznie i psychicznie. Palacz pozbawiony swojej dawki nikotyny, staje się nerwowy, spięty, nie może spać, ani się skupić, dostaje fioła. Traci apetyt i chorobliwie chudnie, albo je bez opamiętania i dramatycznie tyje, co sprawia, że wraca do papierosów. Jeśli zaczęłaś palić niedawno albo masz taką pokusę - opamiętaj się. Tytoń jest szczególnie toksyczny dla nastolatek. Jeśli nie zależy Ci na zdrowiu, może żal Ci urody? Właśnie fundujesz sobie szarawą, zwiędłą i suchą skórę, żółte zęby, paznokcie i matowe włosy. Twoje ciało wydziela zgniły fetor tytoniu, którego Ty nie wyczuwasz, ale inni czują.
Ostrzegawczy napis na papierosach nie jest zwykłą antyreklamą. Palenie faktycznie grozi śmiercią. Wedle statystyk tytoń zbija co 10 sekund jednego mieszkańca kuli ziemskiej. W Polsce z powodu palenia umiera 100 osób dziennie. Choroby związane z paleniem tytoniu pochłaniają u nas co roku 100 000 ofiar. Najbardziej zabójczy jest nowotwór płuc, a śmierć z jego powodu jest straszna ( powolne duszenie się w męczarniach).
Statystyki są bezlitosne. Chłodno stwierdzają, że co druga osoba dająca się namówić na pierwszego w życiu papierosa w ciągu roku staje się nałogowym palaczem.


Warto więc, głęboko się zastanowić, zanim sięgniecie po papierosa. Może lepiej wcale nie próbować. Bo lepiej jest teraz odmówić niż w przyszłości zmagać się z nałogiem.

Pozdrawiam.
A.G.

WROCŁAW - miasto krasnali;)

Wrocław to kolejne miasto jakie chciałabym Wam polecić. Jest równie piękne jak Kraków i ma swój niepowtarzalny klimat. Piękne Stare Miasto, Ostrów Tumski, gdzie znajduje się słynny most, na którym zakochani wieszają kłódki, ogromne ZOO z Afrykarium, Panorama Racławicka, piękne i zabytkowe mosty, z których słynie Wrocław, a jest ich aż 100 i 33 kładki, kompleks fontann multimedialnych, Ogród Japoński, Uniwersytecki Ogród Botaniczny, to podstawowe atrakcje tego pięknego miasta, a jest ich znacznie więcej.

Zobaczcie same: STARE MIASTO





Ostrów Tumski


















Most zakochanych 

















Panorama Racławicka


Fontanny multimedialne


Ogród Japoński




Most Grunwaldzki

Krasnale wrocławskie to niewątpliwie jedna z atrakcji najbardziej lubiana nie tylko przez dzieci, ale także dorosłych. Kryją się w uliczkach i zaułkach, umykają przed wzrokiem przechodniów. Krasnali w mieście jest cała masa a dokładnie 382 i wciąż ich przybywa. Są nawet wytyczone trasy w przewodnikach po mieście szlakiem, których  poszukuje się krasnali. Można też kupić ich figurki na pamiątkę.






I co Wy na to? Jak Wam się podobało? Osobiście byłam w tym mieście i zakochałam się od pierwszego wejrzenia, dlatego polecam Wam to miejsce, z pewnością się Wam spodoba.

Pozdrawiam.
A.G.

KRAKÓW - miasto, które warto zobaczyć.

Kraków to miasto stare i dostojne, ale jednocześnie tętniące życiem. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, historia z nowoczesnością. Warto tu przyjechać chociaż na weekend i poczuć wyjątkową atmosferę  tego miejsca.



Co więc warto zobaczyć w Krakowie?

Kto nie słyszał o pięknym krakowskim Rynku Głównym?  Kościół Mariacki z wieżą widokową (warto wejść), Sukiennice ze sklepikami, Wieża Ratuszowa pełniąca funkcję punktu widokowego, malutki kościół świętego Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, dorożki, gołębie, które można karmić, kwiaciarki, mnóstwo knajpek, restauracji i kawiarni a ostatnio podziemna trasa turystyczna. To wszystko sprawia, że rynek w Krakowie ma swój niepowtarzalny klimat.

SUKIENNICE




Jest to wielka hala targowa wybudowana w XIII wieku i sukcesywnie rozbudowywana w kolejnych latach. Położona jest w samym sercu Rynku Głównego w Krakowie. Na pierwszym piętrze znajduje się oddział Muzeum Narodowego

Kościół Mariacki




Ten efektowny ceglany kościół, zdominowany jest przez dwie wieże o różnej wysokości. To właśnie z jednej z nich w południe rozbrzmiewa hejnał mariacki grany na trąbce .

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU




Wzgórze Wawelskie prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku i pogody. Wycieczka do Krakowa nie może się obejść bez tego miejsca. Część Wawelu można zobaczyć za darmo, dlatego nie wahaj się i podążaj na Wawel niekoniecznie z tłumem turystów, bo od strony Bramy Sandomierskiej zmierza tu znacznie mniej turystów, niż od strony ulicy Podzamcze.
Ze Wzgórza Wawelskiego będziesz mógł podziwiać panoramę Wisły i współczesnej części Krakowa.
BARBAKAN


Barbakan wzniesiony w XV wieku bywa też nazywany Rondlem. Dawniej otoczony głęboką fosą, dziś otoczony ścieżkami pieszo-rowerowymi i chętnie fotografowany przez turystów z całego świata.

KOPIEC KOŚCIUSZKI



To miejsce pamięci poświęcone bojownikowi o niepodległość Polski - Tadeuszowi Kościuszce. Z góry kopca rozciąga się piękny widok na Kraków.

Miejsca, które Wam przedstawiłam, to miejsca, które obowiązkowo należy zobaczyć udając się do Krakowa, a jest to tylko kropla w morzu wspaniałych atrakcji, jakie oferuje to miasto.

Pozdrawiam.
A.G.

Zwierzęta domowe.

Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że osoba, która nigdy nie miała swojego zwierzęcia domowego, w której domu nigdy nie biegały psy lub koty, która nigdy nie miała możliwości poznać życia w towarzystwie niezłomnego kociego charakteru lub obsesyjnie wręcz wiernego i energicznego psa, po prostu nie wie, jaka może być prawdziwa, czysta, bezinteresowna miłość…


To właśnie psy oraz koty potrafią najsilniej okazywać ten rodzaj miłości. Co więcej, jest ona oferowana zupełnie bezinteresownie, bez oczekiwania czegoś w zamian. To miłość, która nie zna pojęcia „urazy”.
Zamiast tego w zupełnej ciszy, poprzez różne mniejsze i większe detale czyni nasze życie bardziej spokojnym, przyjemnym i autentycznym.
 Zwierzę domowe to inaczej  udomowione zwierzę żyjące u ludzi. Niekoniecznie muszą to być jedynie psy i koty, choć nie można zaprzeczyć, że to właśnie one są jednoznacznie kojarzone ze zwierzętami domowymi.
Wszystkie pozytywne emocje, niezależnie od tego, co jest ich źródłem, zawsze nas wzbogacają i pomagają nam stawać się lepszymi osobami. Ten sam mechanizm zadziała w sytuacji, gdy wpuścimy nasze psy  na kanapę. 
Możemy się śmiać z naszych pozornie absurdalnych prób wyjaśnień powodu, dla którego każdego ranka nasz kot przychodzi nas budzić lub gdy nasze psy, wiedząc doskonale kiedy jesteśmy smutni  przychodzą do naszej dłoni i liżą ją delikatnie. Nasze psy, koty i inne zwierzęta stanowią niezwykle istotną część naszego życia emocjonalnego. Dlatego też powinniśmy nasze zwierzęta traktować nie jak zabawkę, ale jak istotę, która czuje, kocha, tęskni, cieszy się i smuci. I z tego powodu powinniśmy je traktować jak pełnoprawnych członków naszej rodziny. 


 Psy i koty , poprzez swoje żartobliwe, ale szczere spojrzenie zwykle wiedzą doskonale, jak odczytać nasze myśli, nawet jeśli sami tego jeszcze nie zrobiliśmy.
Kiedy zwierzę wchodzi w nasze życie, nagle odkrywamy, że jesteśmy zawsze w centrum ich uwagi i że jest ono w pełni zależne tylko od nas. To działa jednak także i w drugą stronę. My również się uzależniamy od naszego zwierzęcia.
Przypomnij sobie ten niesamowity moment, kiedy wracasz do domu i już od progu witają Cię Twoje psy lub koty okazując bezgraniczne szczęście na sam tylko Twój widok.
Psy i koty są naszym codziennym emocjonalnym pocieszeniem. Dają nam ulgę. Stanowią  nasze milczące źródło radości. Potrafią pocieszać nas w chwilach smutku i wzbogacać nasze dni o wybuchy śmiechu i relaks podczas zabawy.
Kiedy tworzymy relację obejmującą także psy lub koty, nasza rodzina staje się większa i pełniejsza. Nasze serca stają się silniejsze. Dbanie o zwierzęta domowe jest oczywiście pewnym obowiązkiem, ale największym przywilejem jest miłość i przyjaźń, jakimi obdarzają nas w zamian.
Kiedy zwierzęta stają się członkami naszej rodziny, my z kolei stajemy się centrum ich istnienia. Nie ma znaczenia, czy obudzimy się w złym nastroju, czy też wrócimy do domu po naprawdę ciężkim dniu w pracy, w którym nie udało nam się dosłownie nic, w co tylko włożyliśmy ręce…
Dla naszych zwierząt domowych jesteśmy zawsze tą samą osobą, bez względu na to co się dzieje. Nasze błędy nie mają znaczenia, nasze chwile niedbałości, nasz wygląd i cokolwiek się wydarzyło w naszej przeszłości.Nasze zwierzęta, jak psy i koty żyją tylko chwilą obecną i zawsze wiedzą, jak nam pokazać, że zasługujemy na to, aby być kochanymi, niezależnie od tego, co się dzieje wokół nas.
Czasami zanurzeni w nasze codzienne zmartwienia, z tymi wszystkimi obowiązkami i sprawami do załatwienia, nie zdajemy sobie sprawy, jak nasze zwierzęta starają się o nas dbać. Nie widzimy tego, w jaki sposób na nas patrzą… a bez wątpienia jest to coś, co należy dostrzec.
Psy i koty żyją każdą chwilą wykorzystując ją w pełni. Wczoraj nie ma znaczenia, jutro jakie będzie, takie będzie. Nasze zwierzęta są chętne do tego, aby spędzić jeszcze więcej czasu z nami, mając nadzieję, że będziemy dzięki temu najlepsi, najszczęśliwsi i najbardziej swobodni, jacy tylko potrafimy być.


Zwierzęta nie wymagają od nas niczego. Nigdy nas nie oceniają. Mają subtelną zdolność do wydobycia z nas wszystkich najlepszych cech. Kiedy przyjedziemy do domu zmęczeni, gdy czujemy się smutni, nasze zwierzęta  wiedzą, jak zlikwidować wszystkie nasze problemy i stres w jednej chwili.
Zawsze będą mieć dla nas machanie ogonem, liźnięcie po ręce, radosne szczeknięcie lub ocieranie się o nogi. Pozwolą sobie kochać nas w pełni i tylko mają nadzieję, że zrobimy to samo dla nich.
Dlatego jeśli macie jakieś zwierzątko w domu, kochajcie je i dbajcie o nie, tak jak o swoich najbliższych.
Pozdrawiam.
A.G.

środa, 27 maja 2020

Jak zrobić drzewo z papieru?

Kolejna praca plastyczna jaką chciałabym Wam zaproponować to drzewko z papieru 3D. Potrzeba tak niewiele, bo: kolorowy papier, klej, nożyczki i brystol, najlepiej w szarym kolorze. Zobaczcie Same jak to się robi. Przesyłam poniżej filmik instruktażowy i życzę powodzenia.


Pozdrawiam.
A.G.

Mechanizmy uzależnień


Uzależnić można się niemal od wszystkiego. Alkohol, narkotyki, papierosy, internet, telefon komórkowy, hazard, słodycze, seks. Oczywiście istnieją też pozytywne uzależnienia, jak na przykład sport. Niezależnie od tego, od czego jesteśmy uzależnieni mechanizm uzależnienia jest taki sam. 
Niektóre osoby są po prostu mniej a niektóre bardziej podatne, by uzależnienie u nich wystąpiło. Osoba, która wyrwała się z jednego uzależnienia, ale nie przerwała tego mechanizmu uzależnień, ma bardzo duże szanse na to, że w niedługim czasie zastąpi jeden nałóg kolejnym. Do okoliczności sprzyjających z pewnością należą uwarunkowania genetyczne, ale też negatywny wpływ środowiska, i błędne schematy zachowań wyniesione z domu rodzinnego oraz podwyższony poziom stresu. Podstawowym celem korzystania z substancji psychoaktywnych i innych zachowań nałogowych jest przyniesienie chwilowej ulgi w odczuwanym cierpieniu emocjonalnym. Kiedy jego poziom jest zbyt wysoki potrzebujemy sobie z nim poradzić – i sięgamy po środki mające go znieść. Dodatkowo, rutynowe działania, które odczuwamy jako “pomocne” pobudzają w mózgu ośrodek przyjemności, który umacnia błędne koło nałogu.
  

Istnieją trzy podstawowe mechanizmy uzależnień :

  1. Mechanizm nałogowego regulowania uczuć
  2. Mechanizm iluzji i zaprzeczania
  3. mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”.
  Mechanizm nałogowego regulowania uczuć – mechanizm ten jest odpowiedzialny za powstawanie głodu np. alkoholowego. W sytuacjach, w których alkoholik nie umie sobie poradzić z jakimś problemem, włącza się ten mechanizm i generuje głód alkoholowy. Po wypiciu alkoholu osoba uzależniona odczuwa ulgę. Ta ulga jednak nie trwa długo. Gdy zawartość alkoholu we krwi spada,  alkoholik zaczyna doświadczać problemu, którego nie rozwiązał. I znów pojawia się głód i powrót do picia. Tworzy się tzw. „błędne koło”. Można by powiedzieć, że alkoholik pije, bo cierpi, a cierpi bo pije. Niestety po pewnym czasie do pierwotnego problemu, z którego powodu alkoholik zaczął pić dochodzą nowe problemy, te związane z piciem np. absencja w pracy, brak pieniędzy, awantury w domu itp. Wtedy pojawia się jeszcze silniejszy głód, który sprawia, że alkoholik pije dalej, pomnażając problemy. Uwolnienie się od cierpienia przy pomocy alkoholu jest nieraz jedyną radością jaką odczuwa alkoholik. Osoba uzależniona nie rozwiązuje problemów tylko je zapija.
   Mechanizm iluzji i zaprzeczania – ten mechanizm zaburza funkcje poznawcze osoby uzależnionej. Nie pozwala na zobaczenie rzeczywistych problemów, jakich alkoholik doświadcza przez picie. Alkoholik zaprzecza temu, że ma problem z alkoholem, pomimo iż doświadcza problemów i otrzymuje informacje na ten temat od otoczenia. Często za swoje picie obwinia innych, bądź sytuacje zewnętrzne np. pije, bo żona go nie rozumie, albo bo nie może znaleźć pracy itp. Rzeczywistość jest inna. To picie sprawia, że ma problemy.
  Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja” – ten mechanizm sprawia, że osoba uzależniona przestaje kierować swoim życiem. Jak to się dzieje?  Gdy osoba uzależniona wypije alkohol, rośnie jego poczucie wartości i mocy oraz przekonanie, że wszystko się ułoży („ Ja” potężne). Gdy trzeźwieje, traci te złudzenia. Wtedy doświadcza cierpienia, upokorzenia, wstydu („Ja” upadłe). Zrobi wszystko, żeby nie cierpieć, ale jedyny sposób jaki zna to wypić. I tak balansuje między „Ja” upadłym a „Ja” potężnym. Wszystkie inne wartości zanikają w jego umyśle, a alkohol staje się największą i jedyną wartością. To on zaczyna kierować życiem osoby uzależnionej.

Te trzy mechanizmy pokazują obraz funkcjonowania osoby uzależnionej.

Pozdrawiam.
A.G.

Depresja

Witajcie ponownie.

Coraz więcej osób zmaga się z chorobą jaką jest depresja. Coraz częściej  na depresję cierpią nastolatki i bardzo młode osoby. Ten nieprzyjemny stan dotyka nie tylko osób z dużymi, życiowymi problemami, ale również te pozornie szczęśliwe. Często słyszymy, że tym którym się dobrze powodzi, z pełną rodziną oraz z sukcesami zawodowymi, przytrafia się ciężka depresja. Ciężko nam wtedy zrozumieć przyczynę tej choroby oraz zauważyć ewentualne objawy.



Objawy depresji

Im wcześniej zwrócimy uwagę na swoje niepokojące nastroje, im wcześniej zwrócimy się do specjalisty o pomoc, oraz im wcześniej zaczniemy proces zdrowienia, tym dla nas lepiej. Już nawet 2-3 tygodnie permanentnego obniżonego nastroju oraz zaniżonego poziomu energii życiowej, oznaczają, że warto udać się do psychologa lub psychiatry na konsultację.
Do najważniejszych objawów depresji zalicza się:
  • stopniowa utrata radości życia
  • stopniowa utrata odczuwania przyjemności z rzeczy, które do tej pory przynosiły nam radość
  • unikanie kontaktu z najbliższymi osobami
  • zawieszenie swoich pasji
  • brak chęci wstania z łóżka i wykonywania podstawowych czynności
  • poczucie bezsensu
  • myśli samobójcze
  • negatywne myśli
  • niskie poczucie własnej wartości
  • przewlekłe zmęczenie
  • nawracające, częste myśli o śmierci
Jeśli kilka z wymienionych wyżej objawów trwa przez co najmniej 2 tygodnie i wypełnia większość dnia, wtedy możemy mówić o depresji i wziąć się za leczenie. To, z czym każdy z nas zmaga się każdego dnia może powodować krótkie epizody obniżonego nastroju. Depresja jednak to coś więcej niż kilka dni w nieciekawym humorze – to permanentne obniżenie chęci do życia.


Leczenie depresji

 Depresja to choroba uleczalna, ale tylko jeśli jej leczenie odbywa się pod okiem specjalisty, a nie na zasadzie przeczekania. Depresja ma swoją konkretną przyczynę, którą należy dobrze poznać u samego źródła, aby nie wróciła z podwójną siłą za kilka, czy nawet kilkanaście lat.
Przede wszystkim psychoterapia lub cykliczne wizyty u psychologa, które pozwolą dociec prawdziwej przyczyny choroby. Psychoterapia jest zalecana osobom, które mierzą się z głęboką depresją lub depresją lekką połączoną z lekami. Przeprowadzana jest przez specjalistę, którym z założenia nie jest psycholog czy psychiatra. Psychoterapeuta bierze pod lupę całe życie jednostki i pomaga w przeżywaniu codzienności.
Oprócz pomocy specjalistów często do pracy z pacjentami chorymi na depresję używa się również farmakoterapii, czyli leków antydepresyjnych, które wbrew powszechnej opinii nie są narkotykami, czy lekami otępiającymi. Pozwalają chorym na depresję osobom, zmierzyć się z leczeniem i występującymi w trakcie tego procesu trudnymi chwilami.
Oprócz wyżej wymienionych sposobów pokonania tej podstępnej choroby, należy nabrać następujących nawyków:  unikać alkoholu, spędzać czas na świeżym powietrzu, dbać o higienę snu, zdrowo się odżywiać oraz uprawiać sport.

Dziewczęta! Obojętnie co by się działo w waszym życiu, jak bardzo byłybyście zdołowane, załamane, zrezygnowane, z pewnością istnieją sposoby wyjścia z tej sytuacji. Ważne jest, aby w takich sytuacjach nie zamykać się w sobie, tylko szukać pomocy. Najlepszym i pierwszym krokiem jest rozmowa z drugim człowiekiem. Jeśli nie ma przy was nikogo, z kim mogłybyście szczerze porozmawiać, są telefony zaufania. Nawet pozornie beznadziejna sytuacja ma swoje rozwiązanie, można ją zmienić, ale osoba załamana tego chwilowo nie widzi, dlatego tak ważne jest rozmawiać o problemach z innymi.

Pozdrawiam.
A.G.

Zwierzątka z rolek po papierze toaletowym.

Witajcie dziewczęta

Papier toaletowy ma każdy w domu. Wystarczy zebrać parę rolek po papierze i można zrobić z nich użytek i przy okazji trochę się pobawić na przykład z młodszym rodzeństwem. My nie raz robiłyśmy różnego rodzaju zwierzątka korzystając z rolek po papierze toaletowym, więc wiecie jak to się robi. Na wszelki wypadek przesyłam filmik, na którym jest instrukcja. Wystarczy mieć kartki kolorowego papieru, klej, nożyczki, rolki, powycinane łapki, noski i oczka. Życzę udanej zabawy. 


Pozdrawiam.
A.G.

wtorek, 26 maja 2020

Skąd się wzięły bursztyny?

Dokładny wiek powstania bursztynu bałtyckiego nie jest znany. Wiadomo na pewno, że powstał on z żywicy drzew porastających teren dzisiejszej Skandynawii i północnej części Morza Bałtyckiego, które wówczas było lądem. Nieco cieplejszy niż dziś klimat sprawiał, że w lesie tym obok siebie występowały drzewa iglaste, drzewa liściaste, palmy i sagowce. Nie znamy również gatunku drzewa, z którego pochodzi ta kopalna żywica. Najprawdopodobniej było to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych.




Powód, dla którego drzewa wydzielały żywicę tak obficie również nie jest jasny. Jedna z bardziej prawdopodobnych hipotez wiąże ten fakt ze wzmożoną działalnością wulkaniczną, która miała miejsce 58-48 milionów lat temu.
Żywica produkowana przez drzewa wypływała w miejscach ich zranień. Ściekała kroplami z wyłamanych gałęzi, spływała po korze, gromadziła się pod korą, wypełniała szczeliny w pniach i korzeniach. Na wielu bryłkach bursztynu do dziś zachowały się odciski kory i włókien drewna.
Żywica, która wypłynęła na zewnątrz przez pewien czas pozostawała niezastygnięta. W tą lepką pułapkę wpadały najczęściej owady, rzadziej na przykład skorpiony czy małe gady. Bywało też, że w żywicy zatopione zostały fragmenty roślin, krople wody lub bąbelki powietrza. Ciała obce wewnątrz bryłek bursztynu nazywamy inkluzjami. Dają nam one unikalną możliwość obejrzenia świata sprzed milionów lat w niemal nie zmienionej formie.
W bursztynodajnym lesie drzewa powalone kataklizmami, chorobami lub po prostu obumarłe ze starości upadały na ziemię. Stwardniała żywica nadal tkwiła w ich pniach, które przykrywane kolejnymi warstwami ściółki po woli się rozkładały. Przez jakiś więc czas żywica, z której miał powstać bursztyn bałtycki pozostawała w płytkiej warstwie osadu, w miejscu w którym powstała.
Północna część obszaru, który dziś zajmuje Morze Bałtyckie była prawdopodobnie rozległą doliną, której główną oś stanowiła hipotetyczna rzeka nazwana przez polską badaczkę bursztynu profesor Barbarę Kosmowską-Ceranowicz, Eridanem.
Wody Eridanu niosły bursztyn wraz z rozkruszonymi skałami na południe i osadzały ten materiał w postaci delty rzecznej w płytkiej zatoce morza eoceńskiego.  Około 1 miliona lat temu nastąpiło pierwsze z serii kilku zlodowaceń. Nasuwający się i cofający lądolód skandynawski porywał ze sobą fragmenty bursztynonośnych osadów i rozrzucał je na terenie całej dzisiejszej Polski. Większa część tych osadów pozostała jednak nienaruszona. Umiejscowione dziś wzdłuż południowego brzegu Bałtyku stanowią główne źródło pozyskiwania bursztynu bałtyckiego.

Właściwości i zastosowanie bursztynu:

Bursztyn do dziś jest najbardziej znanym i rozpowszechnionym kamieniem jubilerskim w Polsce, a polskie bursztynnictwo wyróżnia się indywidualnym charakterem produktów. W obecnej dobie w biżuterii i ozdobach bursztyn najczęściej łączony jest ze srebrem.

Bursztyn jest stosowany również do wyrobu farb i politur oraz pigmentów. Zawarty w nim kwas bursztynowy może pełnić rolę surowca przy produkcji tworzyw sztucznych, takich jak polibursztynian butylenu – PBS czy poliuretany, rozpuszczalników i plastyfikatorów.


Bursztyn jest wykorzystywany także w medycynie niekonwencjonalnej, farmacji i kosmetyce. Ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Wyrabia się z niego maść bursztynową – zawarte w nim związki z grupy terpenów działają rozgrzewająco i wspomagają leczenie bólów reumatycznych. Uważa się, że nalewka spirytusowa na bursztynie wzmacnia odporność, łagodzi objawy przeziębienia, kataru, gorączki oraz bóle reumatyczne i bóle mięśni.

Pozdrawiam.
A.G.