piątek, 24 kwietnia 2020

WIOSENNA ŁĄKA

Witajcie po raz trzeci!

Na zakończenie dnia proponuję wyżyć się artystycznie i stworzyć własną wiosenną łąkę. Potrzebne będą farby, patyczki do uszu, pędzelek, dwie kartki papieru, dwa talerzyki papierowe. Oprócz tego co jest na filmiku instruktażowym, możecie dodać coś od siebie, na przykład: motyle albo inne owady wykonane z papieru, które można dokleić. Pobawcie się trochę beztrosko. To dobre zajęcie, żeby się odstresować.😍


Zachęcam Was do zabawy i życzę miłego weekendu. Do zobaczenia w poniedziałek.
A.G.

WIOSENNE KANAPKI

WITAJCIE PONOWNIE

Skoro Wiecie już co nieco o nowalijkach, chciałabym Was zachęcić do zrobienia z nimi wesołych, wiosennych kanapek. Same zobaczcie  jakie cuda można wyczarować. Chyba nawet największy niejadek by się skusił. Nie wiem jak Wam, ale mi na sam widok  ślinka cieknie. Życzę smacznego a sama uciekam do kuchni😄.


























A.G.

NOWALIJKI

WITAJCIE DZIEWCZĘTA

Nowalijki to młode, wiosenne warzywa, ukazujące się po raz pierwszy w sezonie. Jakie warzywa zalicza się do nowalijek?

sałatę
rzodkiewki
pomidory
młodą marchew
ogórki
szczypiorek
rzeżuchę
nać pietruszki
cebulkę dymkę
W wielkich oszklonych halach panuje wieczne lato. Zadbano o odpowiednią temperaturę, oświetlenie i wilgotność powietrza, by rośliny miały jak najlepsze warunki.
Nie uprawia się ich zazwyczaj na klasycznym podłożu, tylko na mieszaninie torfu, ziemi liściowej, nawozów i mikroelementów.
Stosuje się też tzw. uprawy hydroponiczne: korzenie zanurzone są nie w ziemi, tylko w płynnym roztworze składników mineralnych. Skład podłoża zmienia się zależnie od potrzeb danego gatunku roślin.
Nowalijki ze szklarni nie muszą też walczyć ze szkodnikami i takimi czynnikami atmosferycznymi jak grad czy przymrozek. Dzięki optymalnym warunkom rosną szybko i są dorodne.

Nowalijki - właściwości i wartości odżywcze

Zawartość witamin i minerałów w warzywach szklarniowych jest zbliżona do tych uprawianych na polu. Nowalijki mogą mieć tylko nieco mniej witaminy C i bioflawonoidów ze względu na brak światła słonecznego. Dzień jest krótki, a szyba szklarni stanowi filtr dla promieni. Ale różnica ta nie jest znacząca.
O wiele większą różnicę czujemy w smaku, bo z powodu znikomej ilości słońca w nowalijkach nie wytwarza się dostatecznie dużo cukrów i substancji zapachowych.

Nowalijki - czy są zdrowe?

Rzodkiewka stanowi dosyć dobre źródło kwasu foliowego - substancji potrzebnej kobietom planującym potomstwo. Jest niskokaloryczna, dlatego poleca się ją osobom na diecie odchudzającej, oczywiście pod warunkiem że nie oblejemy jej tuczącym sosem śmietanowym.
Ogórek nie jest bogaty ani w witaminy, ani w minerały - zawiera trochę jodu i witaminy A. Ma mało kalorii (13 kcal w 100 g) i delikatnie pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu. Obecne w ogórkach enzymy rozkładają witaminę C. Lepiej więc nie łączyć ich w jednym daniu np. z pomidorami.
Sałata swój kolor zawdzięcza chlorofilowi, który ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie, chroni przed zarazkami, pomaga pokonać infekcje. Sałata zawiera luteinę i zeaksantynę, silne przeciwutleniacze, które chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej.
Pomidory mają mnóstwo witaminy C. Zawiera też sporo witaminy E oraz beta-karotenu. W pomidorach obecne są witaminy z grupy B, a także witamina K. Pomidory to też bogactwo pierwiastków mineralnych. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Cenny składnik pomidorów to antynowotworowy likopen. To naturalny barwnik, dzięki któremu pomidory mają intensywnie czerwony kolor.
Szczypiorek - w jego skład wchodzi kwercetyna - silna substancja przeciwutleniająca, która zapobiega zakrzepom, miażdżycy i zakażeniom. Uważać na to warzywo powinny osoby cierpiące na zgagę. Ma witaminy C, A, E, B i PP oraz sporo jodu.
Rzeżucha ma bardzo dużo wzmacniającej odporność witaminy C. Działa moczopędnie, dlatego zaleca się ją w zaburzeniach pracy nerek. Jest ważna w diecie palaczy, bo neutralizuje rakotwórcze związki znajdujące się w dymie tytoniowym.
Nać pietruszki doskonale wzmacnia – w 100 g jest 5 mg żelaza i 177 mg witaminy C (więcej niż w cytrusach). Świetnie wpływa na wzrok i cerę, bo ma aż 5510 µg beta-karotenu i 3,1 mg witaminy E
Cebula dymka jest warzywem niskokalorycznym – jedynie 30 kcal na 100 g. Bogata jest za to w mnóstwo witamin: A, C, PP, B1, B2 oraz beta-karoten i kwas foliowy.
Niektóre nowalijki możemy wyhodować sami. Zasadzona w doniczce cebula lub pietruszka oraz wysypana na wilgotną ligninę rzeżucha zazielenią się w ciągu kilku dni. A jeśli ma się swój ogródek to jest jeszcze większe pole do popisu. Nie ma to jak własne pomidory, sałata czy rzodkiewka.
 No to teraz wyganiam Was do sklepu lub własnego ogródka po nowalijki, bo za chwilę w drugim poście, będzie zadanie do wykonania.😀
A.G.

czwartek, 23 kwietnia 2020

LEKCJA TAŃCA LIGHT

WITAM PO RAZ TRZECI

Pamiętacie  hip hop, do którego Was zachęcałam? Ciekawe jak Wam poszło. Gdyby jednak hip hop był i dla Was zbyt trudny proponuję inny układ przy muzyce Wiki Gabor. Moim zdaniem jest do ogarnięcia, no w każdym razie ja ogarniam, więc Wam tym bardziej się uda. Trzy lekcje to cały układ choreograficzny. Polecam.




Życzę Wam dziewczynki miłego dnia. Do zobaczenia jutro.
A.G.

WIOSENNE DRZEWKO

WITAJCIE PONOWNIE

Ponieważ wiosna w pełni zachęcam Was do wykonania wiosennego drzewka. Potrzebna będzie bibuła, kredki, klej i kartka papieru. Wykonanie jest bardzo proste, a efekt murowany😀. Poniżej macie filmik instruktażowy.



Życzę udanej zabawy. Do dzieła.
A.G

WITAMINKI, WITAMINKI

WITAJCIE DZIEWCZĘTA

Sałatki owocowe to dania, które chciałabym Wam polecić nie tylko dziś. Warto zamienić jedzenie czekoladowych wafelków, ciasteczek i innych kalorycznych deserów owocami. Sałatki owocowe są szybkie w przygotowaniu, smaczne i bardzo odżywcze. Owoce to prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych. Warto regularnie po nie sięgać.  



Przepis na poniższą sałatkę składa się z pięciu owoców, które są dostępne w sklepach przez cały rok. Wystarczy je obrać, pokroić i wymieszać, a na sam koniec skropić sokiem z cytryny. Dodatek soku z cytryny zapobiega brązowieniu owoców, co jest szczególnie ważne, gdy sałatka nie jest przygotowywana bezpośrednio przed zjedzeniem.
SKŁADNIKI
-jabłko
-banan
-mandarynka
-kiwi
150g melona
Taka sałatka to potężny zastrzyk antyoksydantów zapobiegających nowotworom i błonnika regulującego pracę jelit. Posiłek wzmacnia i oczyszcza organizm
Zachęcam Was, aby  sałatki owocowe pojawiały się w Waszych domach jako zamiennik tradycyjnych deserów czy słodyczy.  Dzięki temu w dość łatwy sposób można ograniczyć spożycie białego cukru. Wybierzcie owoce jakie lubicie lub takie jakie macie pod ręką. Każda sałatka będzie smaczna i zaskoczcie swoich bliskich. Powodzenia.
A.G.

środa, 22 kwietnia 2020

ELEKTROŚMIECI


Szkodliwe substancje w elektrośmieciach  

Elektrośmieci są wyjątkowo szkodliwymi odpadami. Są one złożone z wielu trujących substancji, które zanieczyszczają środowisko naturalne i są zagrożeniem dla zdrowia nie tylko ludzi, ale także zwierząt.


W tego typu odpadach występuje bardzo szkodliwa rtęć powodująca silne zatrucia organizmu. Przykładowo jej znaczna ilość znajduje się w świetlówkach. Innym niebezpiecznym pierwiastkiem jest chrom, którym powlekane są metalowe elementy jako ochrona przed rdzą. Pamiętajmy, że zatrucie chromem jest bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego i krążenia. Kolejny niebezpieczny pierwiastek występujący w sprzęcie elektronicznym to ołów, który niszczy szpik kostny. Jest on składnikiem baterii i sprzyja powstawianiu nowotworów.
W lodówkach, urządzeniach chłodniczych, gaśniczych i klimatyzacjach występuje niebezpieczny freon, który niszczy warstwę ozonową ziemi, co skutkuje zwiększaniem się efektu cieplarnianego. Oddziałuje on także na zwiększenie promieniowania UV, które powoduje szybsze starzenie się skóry, choroby nowotworowe czy zaćmę. Z kolei w wydmuchiwanym powietrzu przez drukarki laserowe znajduje się benzen, który ma silne działanie rakotwórcze, a także styren podrażniający błony śluzowe oraz drogi oddechowe.

Kilka podstawowych zasad   

Wielu z nas błędnie podchodzi do pozbywania się elektrośmieci, co bardzo szkodzi środowisku. Z tego względu warto zapoznać się z kilkoma zasadami:
  1. Wyrzucanie elektrośmieci na nielegalne wysypiska śmieci w lesie czy w rowach jest niedopuszczalne. Odpady te są bardzo szkodliwe dla środowiska.
  2. Elektrośmieci nie można wyrzucać do śmietnika. To nie tylko czynność zagrażająca środowisku naturalnemu, ale także naszemu budżetowi. Kara za takie działanie wynosi 5000 zł.
  3.  Nie magazynujmy niepotrzebnie zużytych elektrośmieci w domu czy w firmie. Nie demontujmy także samodzielnie sprzętu, gdyż w czasie takiego działania mogą być uwalniane substancje zagrażające zdrowiu i środowisku.

Jak więc pozbyć się elektrośmieci z biura i z domu?   

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się tego typu odpadów. Elektrośmieci można oddawać do specjalnych punktu ich zbiórki, albo skorzystać z usługi ich odbioru. Takie działanie umożliwi ich unieszkodliwienie i przekazanie do recyklingu. Ponadto czasami sklepy lub hurtownie przyjmują takie sprzęty, podczas zakupu ich nowych odpowiedników.
Inny sposób to skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm zajmujących się odbiorem i przetwarzaniem elektrośmieci. Zazwyczaj na takie rozwiązanie decydują się przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, ale jest ono kierowane także do gospodarstw domowych. Można skorzystać z bezpośredniego transportu tych odpadów z przedsiębiorstwa czy domu.  Jeżeli zdecydujemy się na taką formę pozbycia się tych odpadów to powinniśmy otrzymać kartę przekazania odpadu, która potwierdza postępowanie z elektrośmieciami zgodnie z prawem.
Elektrośmieci są coraz bardziej niebezpieczne ze względu na ich nieprawidłowe  unieszkodliwianie. Wielu mieszkańców naszego kraju, ale także przedsiębiorstw i instytucji nie wie, co zrobić z tego typu odpadami i lądują one na śmietnikach czy w pobliskich lasach.

Dlatego bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, jak pozbywać się elektrośmieci, żeby nie zagrażało to skażeniu środowiska a w konsekwencji naszemu zdrowiu.  Pamiętajcie, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko naturalne i nasze zdrowie.

Tyle na dziś dziewczęta. Pamiętajcie żeby segregować śmieci. Życzę Wam miłego dnia.
A.G.

JAK DŁUGO ŻYJĄ ŚMIECI


Codziennie, w niemal każdym miejscu na świecie, produkuje się niewyobrażalną ilość odpadów. Niestety nie wszystkie z nich trafiają na wysypisko - są składowane w lasach, wrzucane do rzek czy innych zbiorników wodnych. Choć ich żywot ma swój kres, jest on na tyle długi, że konsekwencje zaśmiecania ziemi będą odczuwalne także dla kolejnych pokoleń. Warto zatem mieć świadomość tego, jak długo zajmuje naturze pozbycie się niechcianego przedmiotu.

butelki szklane szkłoSZKŁO – jego rozłożenie zajmuje ponad 4000 lat, potwierdzają to znaleziska szklanych koralików datowane na około 2000 lat p.n.e., jednak inne źródła przekonują, że szkło nie rozkłada się wcale. Ten materiał jednak nie musi być szkodliwy, ponieważ można go stosować wielokrotnie, przetwarzając w nieskończoność.


tworzywa sztuczne plastik

PLASTIK (potoczna nazwa tworzyw sztucznych) – w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Przy zwykłych papierkach po cukierkach proces ten trwa około 450 lat. Podobna ilość czasu, bo około 400 lat potrzebna jest do rozłożenia się jednej reklamówki. Jest to wręcz szokująca wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że do jej wyprodukowania potrzebna jest zaledwie sekunda, a człowiek używa plastikowej torby jedynie przez około 30 minut. Na szczęście plastik można poddać recyklingowi, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie polaru, rajstop, butów czy nawet namiotów. Co ciekawe, wystarczy tylko około 35 butelek na stworzenie jednej bluzy polarowej.
makulatura papierPAPIER – w tym przypadku rozkład również zależy od użytego materiału oraz dodatkowo od stopnia wilgotności ziemi. Średnio papier rozkłada się około 6 miesięcy, choć np. papierowemu biletowi komunikacji miejskiej proces ten zajmuje około 3 miesięcy, zaś gazecie około 6 tygodni. Papier również można wykorzystać wtórnie, dzięki czemu powstaje np. papier toaletowy.

złom stalowy aluminium stalMETAL – najszybciej rozkładają się metalowe puszki po jedzeniu – 10 lat, jednak już aluminiowa puszka po napoju to nawet 200 lat, ponieważ metal ten jest mniej odporny na korozję. Natomiast metale szlachetne takie jak złoto czy srebro teoretycznie nie rozkładają się wcale, choć w dużej mierze zależy to od rodzaju użytego stopu.

żywność jedzenie kompostowanie bioodpadyŻYWNOŚĆ – to inaczej odpad organiczny. Jego rozkład następuje najwcześniej po 2 a najpóźniej po 12 miesiącach. Odpady te składuje się w formie kompostu, który jest później bardzo dobrym nawozem.


Wymienione wyżej śmieci to najczęściej wytwarzane odpady w ciągu jednego dnia. Warto też wziąć pod uwagę żywotność innych produktów, ponieważ to zakupy powodują późniejsze pozbycie się danego artykułu. Bawełniana koszulka rozkłada się już po 1-5 miesiącach, zaś wełniane skarpety dopiero po 1-5 latach.
Guma do żucia rozkłada się aż 5 lat, podobnie jest z często spotykanym na ulicy niedopałkiem papierosa. Pielucha typu pampers to aż 450 lat, zaś na szczycie listy znajduje się żyłka wędkarska, której proces rozkładu zajmuje aż 600 lat.
W dobie konsumpcjonizmu, warto czasem się zatrzymać i pomyśleć o otaczającym środowisku. Aby być eko, zakup produktów nie musi wiązać się z większym wydawaniem pieniędzy. Wystarczy jedynie odpowiednia segregacja śmieci i racjonalne kupowanie produktów. Dobrze jest się zastanowić czy naprawdę potrzebna jest aż tak duża ilość artykułów w gospodarstwie domowym i czy każdy owoc czy warzywo trzeba pakować w osobną foliówkę.


Zamiast jednorazowej reklamówki lepiej wybrać tą przeznaczoną do wielokrotnego użytku, a najlepiej wykonaną z materiału (np. bawełny), który rozłoży się szybciej niż plastik. Należy również zwrócić uwagę, gdzie wyrzuca się śmieci. Te pozostawione w lesie, nad jeziorem czy morzem często zagrażają nie tylko glebie, ale także zwierzętom, które plączą się w pozostawione żyłki rybackie, czy plastikowe reklamówki, co może prowadzić nawet do ich śmierci. Warto więc mieć świadomość, dlaczego należy dbać o środowisko.

A.G.

SEGREGACJA ŚMIECI

WITAJCIE PONOWNIE

Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje już od lipca 2017 roku, jednak niektóre gminy związane są dotychczasowymi umowami zawartymi z odbiorcami odpadów. Z tego powodu nowy system zacznie obowiązywać stopniowo, wraz z wygasaniem dotychczasowych umów, jednak nie później niż do 30 czerwca 2021. Czas na wymianę pojemników na zgodne z nowymi zasadami samorządy mają do końca czerwca 2022.  Przypomnijmy sobie jak powinniśmy prawidłowo segregować odpady.



Tworzywa sztuczne i metale – kontener żółty

DOZWOLONE: opakowania plastikowe produktów spożywczych i domowych środków czystości (w tym butelki po szamponach, tubki po paście do zębów), odkręcone i zgniecione butelki plastikowe, puszki po napojach i żywności, opakowania wielomateriałowe (czyli popularne tetrapaki, kartony po mleku i napojach), torby plastikowe, reklamówki, foliówki, folię aluminiową, kapsle od butelek i zakrętki słoików.
ZABRONIONE: plastikowe opakowania po olejach silnikowych, opakowania po lekach (blistry), plastikowe zabawki, pojemniki z zwartością, opakowania po farbach i lakierach, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt AGD i elektronika, zużyte artykuły medyczne.

Papier – kontener niebieski

DOZWOLONE: opakowania papierowe, gazety, książki, zeszyty, katalogi, tektura, kartony, torby papierowe.
ZABRONIONE: mocno zabrudzony lub zatłuszczony papier, papier lakierowany lub powlekany folią, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, kartony po mleku i napojach, ubrania, zatłuszczone opakowania papierowe i naczynia jednorazowe, worki papierowe po materiałach budowlanych, tapety, pieluchy i artykuły higieniczne

Szkło – kontener zielony

DOZWOLONE: butelki szklane (w tym butelki po napojach i olejach) białe i kolorowe, słoiki, opakowania szklane po kosmetykach
ZABRONIONE: talerze, szklanki, kieliszki, lustra, ceramika, kryształy, szyby, żarówki, świetlówki, doniczki, termometry, reflektory

Bio – kontener brązowy

DOZWOLONE: odpady warzywne i owocowe, resztki jedzenia, trawa, trociny, liście, gałęzie, drewno nieimpregnowane
ZABRONIONE: kości i odchody zwierząt, olej jadalny, popiół, ziemia, kamienie, płyty wiórowe, leki

Zmieszane (resztkowe) – kontener czarny

Do czarnego worka/kontenera powinny trafić wszystkie te odpady, których nie da się poddać recyklingowi, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych i tych, które wymagają specjalnego traktowania.

Dobre rady na odpady

  • nie musisz myć opakowań przed wyrzuceniem – wystarczy, że dokładnie opróżnisz je z zawartości
  • nie musisz odlepiać etykiet np. ze słoików jeśli wymaga to użycia wody
  • jeśli butelka lub słoik ma etykietę z folii termokurczliwej (PVC) należy ją usunąć i wyrzucić do odpadów zmieszanych
  • jeżeli opakowanie składa się z kilku różnych surowców (np. plastikowy kubeczek z wieczkiem z aluminium) postaraj się je rozdzielić
  • butelki zawsze wyrzucaj odkręcone
  • świetlówki i baterie zawsze wyrzucaj do pojemników do tego przeznaczonych (można je znaleźć m.in. w marketach)
  • odpady niebezpieczne powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jego adres sprawdzisz na stronie internetowej Twojej gminy
  • jeśli nie masz pewności, jak postąpić z danym odpadem, skontaktuj się z Urzędem Gminy, na terenie której mieszkasz lub przebywasz
A teraz proponuję Wam mały sprawdzian na temat segregacji śmieci w formie zabawy interaktywnej. Sprawdźcie czy umiecie prawidłowo segregować odpady. Wystarczy kliknąć w link poniżej. Powodzenia.

DZIEŃ ZIEMI

WITAJCIE DZIEWCZĘTA




Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W takim dniu warto zastanowić się dlaczego warto dbać o środowisko naturalne i jak to robić. Dlatego wszystkie moje dzisiejsze posty a będzie ich aż cztery, poświęcę tej właśnie tematyce.

Na naszych oczach świat doświadcza gwałtownych zjawisk. Nasilające się ekstremalne susze, pożary, powodzie, anomalie pogodowe i rozregulowanie pór roku, skutkujące coraz częstszymi klęskami w rolnictwie, rozprzestrzeniające się choroby i kurczące się zasoby wody.  Nikt nie ma już wątpliwości, że wszystkiemu winne są zmiany klimatyczne, które w dużej mierze są konsekwencją postępu cywilizacyjnego i działania człowieka. 

Oto kilka podstawowych działań w codziennym życiu, dzięki którym możemy przyczynić się do ochrony środowiska



  Ważne jest, aby zmianę zacząć od siebie i dawać przykład innym własnym postępowaniem. A oto znacznie więcej bardziej szczegółowych pomysłów na bycie eko w codziennym życiu:

ZAKUPY

1. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.
2. Zanim kupisz coś nowego, sprawdź, czy da się to pożyczyć lub kupić używane.
3. Zamiast kupować książki, korzystaj z czytelni i biblioteki.
4. Rzeczy których już nie potrzebujesz sprzedaj, oddaj lub wymień na coś innego.
5. Kupuj produkty bez opakowań, w opakowaniach zwrotnych lub możliwych do ponownego przetworzenia.
6. Nie korzystaj z jednorazowych torebek plastikowych – weź na zakupy własną torbę.
7. Kupuj jedzenie z listą zakupów.
8. Kupuj produkty BIO.
9. Wybieraj lokalne marki.
10. Nie kupuj w sieciówkach.
11. Nie bierz paragonu, ani potwierdzenia wypłaty z bankomatu.
12. Przerabiaj ubrania które wyszły z mody lub przestały pasować.
13. Jeśli posiadasz czytnik, kupuj książki w wersji elektronicznej.
14. Wymieniaj urządzenia, jeśli przestają działać, a nie dlatego, że dostępny jest nowszy model.  
15. Zapisz się do biblioteki.
16. Rób zakupy u małych, lokalnych sprzedawców zamiast w supermarkecie.
17. Kupuj pojedyncze banany.
18 Odkryj przyjemność robienia zakupów w “second handach”.
19. Naprawiaj zepsute sprzęty, ubrania i urządzenia.
20. Korzystaj z usług rzemieślników: szewca, krawcowej, kaletnika, zegarmistrza…
Uprawiaj swoje jedzenieUprawiaj własne jedzenie

KUCHNIA I JEDZENIE

21. Nie kupuj na zapas i nie marnuj jedzenia.
22. Ogranicz lub zrezygnuj z jedzenia mięsa.
23. Piecz własny chleb.
24. Zrezygnuj z folii spożywczej i plastikowych torebek.
25. Rób przetwory na zimę.
26. Gotuj tylko tyle wody ile wrzątku potrzebujesz.
27. Rozmrażaj zamrażarkę za każdym razem kiedy pokryje się lodem.
28. Naucz się gotować z resztek.
29. Zrezygnuj z ręczników papierowych.
30. Segreguj śmieci.
31. Używaj metalowej lub szklanej słomki do napojów zamiast plastikowej.
32. Zrezygnuj z kupowania kawy w kapsułkach.
33. Nie kupuj produktów zawierających olej palmowy.
34. Jedz ryby złowione lokalnie, pochodzące ze zrównoważonego rybołówstwa.
35. Świeże owoce i warzywa sezonowe jedz w sezonie.
36. Pij wodę z kranu używając filtrów.
37. Odżywiaj się zdrowo.
38. Gotuj od razu na dwa dni.
Pij wodę z kranuPij wodę z kranu

ŁAZIENKA I HIGIENA

39. Zakręć wodę w czasie mycia zębów i golenia.
40. Naucz się robić własne kosmetyki.
41. Pierz ubrania w orzechach lub ekologicznym proszku do prania.
42. Zamiast kąpieli, bierz prysznic.
43. Zrezygnuj z chemii domowej – sprzątaj przy użyciu octu, sody i wody.  
44. Kup energooszczędną pralkę.
45. Kiedy to możliwe, susz pranie na słońcu.  
46. Zamontuj perlator na kranie.
47. Wykorzystuj zioła zanim sięgniesz po sztuczne leki.
48. Używaj myjek wielorazowych zamiast mokrych chusteczek.
49. Nie wyrzucaj śmieci do toalety.
Susz pranie na słońcuSusz pranie na słońcu

NA ULICY I W PODRÓŻY

50. Wychodząc z domu zabieraj wodę we własnym bidonie.
51. Dojeżdżaj rowerem do pracy i na uczelnię.
52. Zastąp samochód komunikacją miejską.
53. Wejdź po schodach zamiast jechać windą.
54. Nie używaj jednorazowych naczyń i sztućców.
55. Nie hałasuj w miejscach występowania dzikich zwierząt.
56. Zamiast do centrum handlowego, wybierz się do lasu, parku lub muzeum.
57. Nie używaj kremów do opalania które szkodzą zwierzętom wodnym.
58. Gdziekolwiek jesteś próbuj lokalnych przysmaków.
59. Nie kupuj pamiątek które zagrażają lokalnej faunie i florze, ani bubli “made in China”.
60. Tam gdzie się da, postaraj się dotrzeć pieszo.
61. Naucz się rozpoznawać gatunki roślin i zwierząt.
62. Jeśli to możliwe, pojedź pociągiem zamiast lecieć samolotem.
63. Zrezygnuj z jednorazowych kubków .
64. Nie zostawiaj po sobie śmietnika na plaży ani na górskich szlakach.
65. Sprzątaj po swoim psie.
66. Kupuj bilety elektroniczne, zamiast papierowych.
Dojeżdżaj rowerem do pracy i na uczelnięDojeżdżaj rowerem do pracy i na uczelnię

W DOMU I W OGRODZIE

67. Zbieraj deszczówkę i wykorzystuj do podlewania roślin..
68. Wychodząc z pomieszczenia wyłącz światło.
69. Ogranicz koszenie trawy do minimum.
70. Wymień żarówki na energooszczędne.
71. Uprawiaj własne jedzenie na parapecie, w ogrodzie lub na działce.
72. Nie korzystaj z dmuchawy do odgarniania liści.
73. Drukuj dwustronnie, tylko to czego naprawdę potrzebujesz.
74. Wyłączaj z prądu urządzenia z których nie korzystasz.
75. Chodź na bosaka.
76. Spędzaj jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.
77. Nie kupuj zwierząt domowych z hodowli, lecz przygarnij ze schroniska lub z domu tymczasowego.
78. Zrezygnuj z papierowych faktur na rzecz elektronicznych.
79. Zamiast sztucznych nawozów używaj kompostu lub obornika.  
80. Wykorzystuj ponownie torebki na prezenty.
81. Używaj ekologicznego żwirku dla kota.
82. Zamiast baterii kup akumulatorki.
83. Segreguj śmieci.
84. Nie używaj chemicznych środków ochrony roślin.
Wymień żarówki na energooszczędne.Wymień żarówki na energooszczędne

Jak widzicie istnieje bardzo wiele działań, które sprzyjają ochronie środowiska, chodzi tylko o to żeby takie zachowania weszły nam w krew, stały się w pewnym sensie odruchem bezwarunkowym. Tymczasem popatrzcie jak obecnie wyglądają ekologiczne nawyki Polaków.
































A.G.