piątek, 19 czerwca 2020

Pyszny deser z truskawkami

Zbliża się weekend wielkimi krokami. Tradycyjnie więc, chcę Wam zaproponować coś co na pewno Wam zasmakuje. Będzie to DESER Z TRUSKAWKAMI, GALARETKĄ I KREMEM BUDYNIOWYM. Mniam! Jest bardzo prosty do wykonania, więc z pewnością sobie poradzicie.


Składniki:

- 1 opakowanie galaretki truskawkowej,
- 1 budyń o smaku waniliowym bez cukru,
- truskawki 0,5 kg,
- mleko 400 ml,
- 3 łyżki cukru,
- masło 100g
- śmietana kremówka 200ml.

Przygotowanie:

  1. Z 500 ml mleka odlej szklankę, a resztę zagotuj z masłem.
  2. W szklance wymieszaj proszek budyniowy z cukrem i wlej do gotującego się mleka, szybko i dokładnie mieszając. Gotuj jeszcze przez 0,5 min i odstaw do ostudzenia, przykrywając folią spożywczą, by nie powstał kożuch. Wstaw do lodówki.
  3. Rozpuść galaretkę w 500 ml wrzącej wody i odstaw do ostudzenia.
  4. Pokrój truskawki w plasterki i ładne środkowe kawałki zostaw do późniejszej dekoracji ścianek pucharka. Resztę umieść na dnie pucharków i zalej galaretką. Wstaw do lodówki do stężenia.
  5. Umieść pozostałe plasterki truskawek wokół ścianek pucharków, a następnie nałóż krem budyniowy.
  6. Ubij śmietankę na sztywno. Nałóż ją do pucharków na krem i ozdób wedle uznania.
  7. Życzę Smacznego.
  8. Pozdrawiam.
  9. A.G.

Trochę ruchu na początek dnia.

Witajcie dziewczyny.

Pandemia daje nam w kość. Długie tygodnie siedzenia w domu rozleniwiły nas. Mniejsza niż zwykle aktywność fizyczna zmniejszyła wydolność naszego organizmu i kondycję. Dlatego bardzo ważne jest, aby nadrobić ten czas i przy okazji poprawić swoje samopoczucie. Ale jak wiecie nic samo się nie zrobi, powrót do równowagi wymaga wysiłku. Dziś chcę was zachęcić, tak na początek dnia, abyście poćwiczyły i w ten sposób zadbały o swoje ciało. Otwórzcie szeroko okno, ubierzcie się na sportowo i odpalcie filmik. Miłego dnia.😀

czwartek, 18 czerwca 2020

Połączenie muzyki klasycznej z nowoczesnym brzmieniem.

Często na hasło "posłuchajmy muzyki klasycznej" widziałam na waszych twarzach, " tylko nie to!". Muzyka klasyczna wydaje się Wam nudna, wiem. Ale gdyby połączyć ją z nowoczesnym brzmieniem, gwarantuję, że może się Wam spodobać. Dlatego proponuję posłuchać wykonania Vanessy Mae, grającej na skrzypcach, której świetnie to wychodzi. Kliknijcie w filmik poniżej i posłuchajcie.



Pozdrawiam.
A.G.

Rybka z papieru.

Dawno  nie proponowałam Wam wykonania pracy plastycznej. Czas to zmienić. Dziś rybka z papieru, prosta praca plastyczna, do wykonania której potrzebne będą: kolorowy papier, nożyczki , klej, ołówek, gumka i czarny flamaster. Dla Was to prościzna😅. Udanej zabawy. 


Pozdrawiam A.G.

Kuchnia azjatycka.

Zauważyłam, że z zainteresowaniem reagujecie na moje posty kulinarne, dlatego postanowiłam zachęcić Was do spróbowania czegoś innego, czegoś czego sama spróbowałam całkiem niedawno a co bardzo zasmakowało mojej rodzinie. Szukałam jakichś nowych pomysłów na obiad i zainteresowałam się kuchnią azjatycką. Skorzystałam z różnych przepisów, trochę dodałam od siebie i wyszło mi danie, które cała moja rodzinka uznała za przepyszne :-).



Na początek składniki dania dla czteroosobowej rodziny:

- 500 g fileta z piersi kurczaka;
- 300 g makaronu (najlepiej ryżowy);
- 2 duże ząbki czosnku;
- 3 szczypty suszonego imbiru;
- suszone grzyby (mogą być grzyby mun ale i każde które macie w domu);
- mieszanka chińska (mrożone warzywa);
- kiełki fasoli mung (mogą być inne kiełki - co kto lubi);
- 2 łyżki sosu sojowego (polecam ten o zredukowanej zawartości soli);
- buteleczka sosu ostrygowego;
- 3 łyżki octu ryżowego.
- papryczka piri-piri.

Sposób przygotowania:

Na początek pokrójcie kurczaka w wąskie paski, dodajcie czosnek, imbir i dwie łyżki stołowe sosu sojowego, zmieszajcie to i odstawcie na 1 godz. do lodówki.
W tym czasie ugotujcie makaron.
Przed upływem godziny wrzućcie na patelnię mieszankę chińską (na jakieś 8-10 minut). 
Pokrojonego kurczaka, po wyjęciu z lodówki wrzućcie na mocno rozgrzaną patelnię razem z kiełkami i papryczką piri-piri. Po paru minutach dodajcie chińską mieszankę, wymieszajcie, dodajcie wcześniej ugotowany makaron a na końcu dodajcie podgrzany w osobnym garnku sos ostrygowy zmieszany z octem ryżowym.
Po paru chwilach danie można podawać, smacznego !

A.G.

środa, 17 czerwca 2020

Z wizytą na poczcie.

Chciałabym Wam przypomnieć o kilku sprawach, które można załatwić na poczcie.
Wszystkim nam poczta przede wszystkim kojarzy się z listami i paczkami. Można je wysłać i odebrać.
Aby wysłać list należy najpierw kupić znaczek 😁



Aby załatwić wiele innych spraw należy wypełnić odpowiednie druki i kilka przykładów chciałabym Wam pokazać.
Jeśli chcecie wysłać list polecany należy wypełnić taki druczek:

Jeśli chcecie wysłać paczkę to druczek jest nieco inny:

Na poczcie możecie również wysłać pieniądze, rodzicom, rodzeństwu czy komukolwiek. Wtedy przed podejściem do okienka należy wypełnić taki druk:

W urzędzie pocztowym można opłacić również wszelkie opłaty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, takich jak czynsz, prąd, gaz czy telefon. Takie opłaty wykonujemy na odpowiednich drukach 
Myślę, że przyda się Wam znajomość który druczek jest do czego i zaoszczędzi Wam czasu podczas załatwiania spraw na poczcie.
Pozdrawiam.
A.G.

Karkonosze - Szklarska Poręba.

Jeżeli zamiast do Karpacza traficie do Szklarskiej Poręby również nie zabraknie Wam atrakcji.
Na pewno warte odwiedzenia są znajdujące się w pobliżu wodospady.

Szklarka:



Kamieńczyk:



Będąc w Szklarskiej Porębie koniecznie trzeba przejść szlak prowadzący przez Szrenicę,



można wspomóc się wyciągiem :-)



potem Twarożnik...



... i Wielki Szyszak.




Ze Szklarskiej Poręby, pokonując Zakręt Śmierci możecie dojechać do czeskiego Harrachova, gdzie znajdują się mamucia skocznia, na której triumfy święcił Adam Małysz.


Szklarska Poręba i jej okolice to bardzo urokliwe miejsca jeśli ktoś kocha góry. Serdecznie polecam Wam to miejsce na odpoczynek letni.
Pozdrawiam.
A.G.

Karkonosze - Karpacz

Zachęcałam Was już do odwiedzenia różnych polskich miast, a dziś chciałabym Was zachęcić do odwiedzenia polskich gór, konkretnie Karkonoszy.
Ja sama uwielbiam góry, wędrówki po nich, piękne krajobrazy i widoki.



Dwa najbardziej znane kurorty znajdujące się w polskiej części Karkonoszy to Karpacz i Szklarska Poręba. W obu byłam i do odwiedzenia obu Was namawiam.

Punktem kulminacyjnym wizyty w Karpaczu musi być wizyta na najwyższym szczycie Karkonoszy, przez który przebiega polsko-czeska granica - Śnieżce.





Wielką przyjemność sprawia wspięcie się na szczyt pieszo ale zdaję sobie sprawę, że to ciężka wyprawa, dlatego proponuję ponad połowę trasy pokonać wyciągiem krzesełkowym na Kopę.


Piękne trasy zaprowadzą was między innymi do  schronisk Strzecha Akademicka czy Samotnia.



Wysiłek związany ze wspinaczką wynagrodzą Wam wspaniałe widoki, np. na Słoneczniki.



W drodze powrotnej ze Słoneczników nie możecie tez przegapić Świątyni Wang uważanej za najstarszy kościół drewniany w Polsce, w dodatku wybudowany bez użycia ani jednego gwoździa.


A jeżeli będziecie miały ochotę na trochę adrenaliny polecam wam przygodę na torze saneczkowym KOLOROWA.

Zapraszam do Karpacza.
Pozdrawiam.
A.G.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Witajcie 

Dziś parę słów na temat prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy.

Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Przeanalizujcie obrazki , z nich dowiecie się, jak prawidłowo udzielać pomocy.





Pozdrawiam.
A.G.

poniedziałek, 15 czerwca 2020

Bądź bezpieczna w lesie.




Aby każda wycieczka do lasu była dobrze wspominana, należy także poznać zasady bezpiecznego korzystania z możliwości jakie daje nam przyroda. By zawsze z ochotą wyruszyć na wyprawę warto umieć czytać mapę lub w inny sposób orientować się w zwiedzanym terenie. Pamiętajmy, że w lesie bardzo łatwo pomylić drogę, drzewa są do siebie podobne i czasem nawet doświadczony wędrowiec musi wesprzeć się kompasem, mapą lub położeniem słońca na niebie, aby określić kierunek świata. Jeśli nie wybieramy się daleko, warto na trasie zapamiętać charakterystyczne punkty, jak złamane drzewo czy porośnięty mchem kamień.

Co warto zabrać na wycieczkę do lasu?

  • Odpowiednie obuwie, najlepiej z usztywnieniem na kostkę, pomoże to uniknąć przykrych i bolesnych wypadków podczas pokonywania nierówności terenu.
  • Ubranie odpowiednie do pory roku. Pamiętajmy, że wycieczka po lesie w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem, nawet latem, może nie być dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać odzież przewiewną, ale z długimi nogawkami i rękawami. Pomoże ona nie tylko uniknąć skaleczeń i zadrapań, ale również ochroni nas przez komarami i kleszczami.
  • Plecak z napojem i prowiantem, jeśli planujemy dłuższą eskapadę jest wręcz niezbędne, abyśmy mieli pod ręką wodę i coś do zjedzenia. W plecaku oprócz tego powinna znaleźć się mapa zwiedzanego terenu oraz telefon komórkowy, na wypadek konieczności wezwania pomocy.
  • Telefon komórkowy. W obecnych czasach większość z nas codziennie korzysta z „komórek”. Pamiętajmy aby wziąć telefon ze sobą na wycieczkę, ponieważ może ona pomóc uratować zdrowie i życie, gdy zdarzy się wypadek i będzie potrzeba wezwania pomocy. Dość często na terenach leśnych istnieje duży problem z uzyskaniem sygnału z sieci operatora. Jeśli sygnał jest zbyt słaby, żeby wykonać połączenie głosowe, spróbuj wysłać SMS z najważniejszymi informacjami do osób które będą mogły zadzwonić po pomoc za ciebie. Jeśli istnieje taka możliwość i jest czas na to, można poszukać zasięgu sieci. Staraj się znaleźć miejsca nieosłonięte drzewami – polany leśne lub wzniesienia terenu.

Spotkanie z dzikimi zwierzętami

W lesie zdarzają się sytuacje wyjątkowe jak np. spotkanie z dzikiem. Nie należy jednak obawiać się na zapas i pamiętać, że dzikie zwierzę bardzo rzadko atakuje człowieka i to tylko w sytuacji, gdy faktycznie czuje się zagrożone. Zwierzęta bywają niebezpieczne wtedy, gdy bronią swoich dzieci. Jeśli do takiego spotkania dojdzie, najlepiej cicho i spokojnie zejść im z drogi.
Należy również pamiętać o tym, że napotkane w lesie, z pozoru samotne, młode dzika czy sarny na pewno znajduje się pod czujnym okiem rodzica i pod żadnym pozorem nie należy zbliżać się do niego czy też brać go na ręce. Zapach pozostawiony przez człowieka może sprawić, że rodzic nie będzie chciał dłużej zajmować się swoim potomstwem.

Komary i kleszcze

Gdy wędrujemy przez las wiosną lub latem zwróćmy szczególną uwagę na komary i kleszcze. Komary są uciążliwe, a ich ukąszenia mogą niekiedy bardzo swędzieć, ale znacznie groźniejsze są kleszcze. Są to małe pajęczaki, które odżywiają się krwią. Najczęściej bezboleśnie dla nas przyczepiają się do skóry i zaczynają swą ucztę. Przenoszą one niebezpieczne choroby – boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Dlatego należy usunąć je jak najszybciej, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Aby uniknąć spotkania z kleszczem należy odpowiednio się ubrać i użyć odstraszających płynów. Po powrocie do domu z każdej wycieczki do lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza.

Niewybuchy i niewypały

W lasach zdarzają się również miejsca historyczne, gdzie w przeszłości toczyły się bitwy lub też składowana była amunicja. Do dziś w niektórych miejscach znajdują się pozostałości po tych działaniach. Są to niebezpieczne resztki po nabojach i pociskach, a niekiedy nawet (najniebezpieczniejsze z nich) tzw. niewybuchyPod żadnym pozorem nie należy ich wykopywać, brać do ręki czy też zabierać do domu. Stanowią realne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia, a miejsca ich występowania są zawsze czytelnie oznakowane. W większości takich miejsc są prowadzone prace polegające na rozminowaniu terenu. Wykonują je specjalnie przeszkolone brygady saperów.

Pozdrawiam.
A.G.

Zasady bezpiecznego wypoczynku w górach.

  • Najważniejszą zasadą w górach jest zachowanie zdrowego rozsądku i rozwagi - gdy będziemy trzymać się tej zasady, powinniśmy uniknąć większości zagrożeń.
  • Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości, trudności na szlaku. To nie jest wstyd wycofać się z trasy. 
  • Po przyjeździe w wyższe góry (dotyczy to także Tatr i wysokości pow. 2000 m n.p.m.) pamiętajcie o aklimatyzacji czyli stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do coraz większych wysokości i rozrzedzonego powietrza. W polskich górach dotyczy to głównie mniejszych dzieci. W zależności od wieku oraz wysokości powinna ona trwać od 1-2 do kilku dni.
  • Dostosujcie trasę do swoich możliwości! Układając trasę zaplanujcie liczne przystanki  i dajcie sobie na pokonanie trasy więcej czasu niż przewidują przewodniki turystyczne.
  • Planując jakąkolwiek dłuższą (np. kilkugodzinną) wycieczkę, tak dobierzcie czas przejścia na podstawie mapy bądź przewodnika, aby zejść na dół przed zmierzchem. Dodatkowo powinniście założyć co najmniej dwugodzinny zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje na szlaku. 
  • Warto mieć w zanadrzu zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie niepogody lub złego samopoczucia małego piechura.
  • Poinformujcie osoby Wam bliskie lub gospodarzy obiektu/schroniska o planowanej trasie, godzinie powrotu.
  • Unikajcie wędrówek podczas deszczu lub bezpośrednio po nim – mokre skały i kamienie stają się śliskie, co może być przyczyną poślizgnięcia a w konsekwencji przykrej kontuzji.
  • Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszcie numery telefonów najbliższych placówek GOPR oraz ogólnopolski telefon alarmowy w górach 601 100 300, telefon do TOPR to 985.
  • Zainstalujcie w telefonie aplikację "Ratunek" dostępną na smartfony.
  • Przed wyjściem sprawdźcie prognozę pogody - są coraz dokładniejsze, naprawdę się sprawdzają 
BURZA:
  • Najbardziej niebezpieczna w górach jest burza, zwłaszcza na grani, szczycie lub w lesie.
  • W przypadku zbliżania się burzy opuście jak najszybciej partie szczytowe i grań, ale pamiętajcie, żeby nie schodzić ze znakowanej ścieżki (na terenach eksponowanych grozi to bowiem wejściem na teren, z którego w nie ma możliwości samodzielnego bezpiecznego zejścia)
  • Opuśćcie także jak najszybciej miejsca ze sztucznymi ubezpieczeniami - łańcuchami, klamrami, drabinkami.
  • Wyłączcie telefony komórkowe, które emitują pole elektromagnetyczne, przyciągające pioruny. Pozbądźcie się metalowych przedmiotów.
  • Nie wolno chować się przed deszczem pod drzewem lub grupą drzew – może uderzyć w nie piorun lub mogą się złamać pod wpływem wiatru.
  • Podczas burzy absolutnie nie należy układać się w pozycji leżącej, opierać o ściany budynków lub o skały, natomiast powinno się usiąść ze złożonymi razem i podciągniętymi pod siebie stopami (po "turecku") np. na plecaku. Jeśli jesteście w grupie powinniście się rozdzielić (z wyjątkiem dzieci) i znajdować w rozproszeniu, aby w razie wypadku porażenia piorunem pozostałe osoby miały możliwość udzielenia i wezwania pomocy.


























Pozdrawiam.
A.G.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Witajcie Dziewczęta 

Wakacje to czas odpoczynku od szkoły, czas zabawy i nowych przygód. Morze, jeziora, to wspaniałe miejsca na letni wypoczynek, w których nie ma miejsca na nudę. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.


Planując wypoczynek nad wodą, zapoznajcie się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Wam uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.
  1. 1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.

  2. 2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.

  3. 3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)

  4. 4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

  6. 5. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.

  7. 6. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

  8. 7. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  9. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.

  10. 8. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

  11. 9. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.

  12. 10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

  13. 12. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.

  14. 11. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).

  15. 12. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.

  16. 13. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.

  17. 14. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.

  18. 15. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.

  19. 16. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.

  20. 17. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.

  21. 18. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.

  22. 19. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!
Pozdrawiam.
A.G.