piątek, 5 czerwca 2020

Olsztyn - stolica krainy wielkich jezior.

Jeśli kiedykolwiek spędzałybyście wakacje na Warmii i Mazurach warto odwiedzić największe miasto tego regionu czyli Olsztyn.
Pierwszym miejscem, które należałoby zobaczyć jest Stare Miasto.



Na Stare Miasto prowadzą trzy ocalałe do dzisiejszych czasów bramy wjazdowe. Według długoletniej tradycji przybywający do miasta goście powinni wejść przez Bramę Wysoką.



Charakterystyczne dla Olsztyna są Baby Pruskie, rozmieszczone w całym mieście.



Na pamiątkę możecie zabrać do domu baby pruskie w formie ciasteczek czy np. świeczek.



Choć Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu to dużą część swego życia spędził w Olsztynie i w mieście tym możecie spotkać wiele miejsc związanych z wielkim astronomem.
Nieopodal zamku znajduje się Ławeczka Kopernika. Podobno gdy się na niej usiądzie i potrze nos astronoma to przynosi to szczęście. Spróbujcie, kto wie?



Po trudach zwiedzania możecie odpocząć w pięknie położonym po obu brzegach rzeki Łyny Parku Centralnym.






Olsztyn to bardzo urokliwe miasto godne polecenia. Jeśli będziecie na Mazurach koniecznie tam wpadnijcie. Życzę Wam udanego weekendu. 
Pozdrawiam.
A.G.

Toruń - miasto mojej młodości

Witajcie dziewczęta

Rozpoczynając wędrówkę po dużych polskich miastach nie sądziłam, że zupełnie zapomnę o mieście, które tak kocham, w którym chciałam zamieszkać, z którym wiąże się wiele moich wspomnień. Sama nie wiem jak to się stało, że o mały włos zapomniałabym o TORUNIU, mieście w którym spędziłem pięć wspaniałych lat studiując na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.



Toruń to miasto, w którym urodził się wielki astronom Mikołaj Kopernik, którego pomnik stoi na toruńskim Rynku Staromiejskim.


Na Starym Mieście koniecznie musicie zobaczyć krzywą wieżę...



... i planetarium uniwersyteckie.






W ogóle toruńskie Stare Miasto uznawane jest, obok krakowskiego, za jedno z najpiękniejszych w Polsce, spójrzcie jak wygląda jego nocna panorama.



Na zdjęciu widzicie nadwiślański Bulwar Filadelfijski, na którym można przyjemnie odpocząć po trudach zwiedzania miasta, wśród licznych budek z jedzeniem, napojami i lodami.
Tam również możecie wsiąść na łódź i skorzystać z darmowego rejsu po Wiśle.


Kolejną atrakcją Torunia, o której nie możecie zapomnieć to oczywiście toruńskie pierniki! Miasto słynie z ich wypieku od ok. 700 lat. Skąd wzięła się ich legenda możecie przeczytać klikając w link  poniżej.






Z różnorodnością toruńskich pierników możecie zapoznać się zwiedzając tamtejsze  Żywe Muzeum Piernika :-)

Mam nadzieję, że podobał się Wam spacer po Toruniu.
Pozdrawiam.
A.G.

czwartek, 4 czerwca 2020

Z wizytą w filharmonii - Cztery Pory Roku Vivaldiego.

Nigdy wcześniej nie zachęcałam Was do słuchania muzyki poważnej... jakoś nie przyszło mi to do głowy...hmm...myślę, że to był błąd. Uważam, że pobyt w filharmonii, może być wspaniałym przeżyciem. Namawiam Was do eksperymentu. Włączcie muzykę, zamknijcie oczy i słuchajcie. Muzyka poważna ma to do siebie, że rozbudza naszą wyobraźnię i wrażliwość a jednocześnie odpręża. To pierwsza przygoda, z tego typu muzyką, dlatego proponuję Wam utwór dobrze znany nam wszystkim w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej ZPSM w Bielsku - Białej. Cztery Pory Roku Vivaldiego.

Pozdrawiam.
A.G.

Gdańsk - największe polskie miasto nad Bałtykiem

Kolejnym przystankiem w naszej wirtualnej podróży po Polsce jest Gdańsk.

Przez wiele wieków Gdańsk był największym portem Rzeczypospolitej i polskim oknem na świat.
Całe centrum miasta to niezliczona ilość zabytków znanych na nie tylko w Polsce.

Najwyższy w Europie kościół z cegły p.w. Najświętszej Marii Panny:




Gdański Żuraw czyli dawny dźwig portowy:



Ulica Długi Targ, z Dworem Artusa z fontanną Neptuna:



Gdańsk to miasto, w którym jest wiele śladów historii, to tu rozpoczęła się II wojna światowa o czym przypomina poświęcony temu wydarzeniu pomnik na Westerplatte:



Gdańsk to również miasto, gdzie liczni turyści mogą wypocząć na wielu nadbałtyckich plażach:



odwiedzić jeden z najładniejszych  ogrodów zoologicznych w Polsce:





Gdańskie zoo znajduje się w dzielnicy Oliwa. Jeśli tam traficie to koniecznie odwiedźcie tamtejszą katedrę z jednymi z najsłynniejszych w Europie organów kościelnych:





W Gdańsku znajduje się również, uważany przez wielu za najładniejszy w Polsce, stadion którego budowniczowie wzorowali się na bryłce bursztynu:

Zapraszam do Gdańska. Byłam tam, wiem co mówię😉
Pozdrawiam.
A.G.

Poznań - jedno z najstarszych polskich miast

Kolejnym miastem do odwiedzenia którego Was zachęcam jest Poznań - miasto w którym historia miesza i łączy się z nowoczesnością.

Centralnym miejscem Poznania jest Stary Rynek, gdzie codziennie zbierają się tłumy turystów z całego świata by oglądać trykające się na wieży ratusza poznańskie koziołki.








Niedaleko Starego Rynku znajduje się największa w Poznaniu galeria handlowa czyli Stary Browar, który ładnie łączy historyczny wygląd zewnętrzny z nowoczesnym wnętrzem.







Poznań to także miejsca, w których można odpocząć na łonie natury, np. oba brzegi Warty czy Jezioro Maltańskie.




Nad Jeziorem Maltańskim zimą można nawet pojeździć na nartach!



Poznań to miasto tętniące życiem kulturalnym, gdzie na pierwszy plan wysuwa się coroczny Malta Festival, jeden z największych festiwali teatrów ulicznych w Europie ściągający artystów z całego świata.




Zachęcam Was również do odwiedzenia położonego w samym centrum ogrodu zoologicznego...



... które zwiedzać można również w poznańskiej ,,bimbie".

Pozdrawiam.
A.G.

Warszawa - stolica Polski

Witajcie dziewczęta.

Dziś chcę wam zaproponować kolejny przewodnik po wielkich polskich miastach, które warto zobaczyć, a może w te wakacje znajdziecie się w jednym z nich. Zaczynamy od Warszawy.

Warszawa to nie tylko stolica ale i największe miasto naszego kraju, centrum kultury, rozrywki i nauki. Miasto warte odwiedzenia z powodu licznych zabytków oraz imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.
Chciałabym pokazać Wam kilka miejsc wartych zobaczenia.
Spacer po Warszawie można rozpocząć od Starego Miasta i Zamku Królewskiego


Nieopodal znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe.


Jednym z ładniejszych miejsc naszej stolicy są Łazienki Królewskie. Jest to zespół ogrodowo-pałacowy założony przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.





W warszawskiej dzielnicy Wilanów koniecznie trzeba zobaczyć barokowy pałac królewski zbudowany dla króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki.



Stolica Polski to również siedziba polskich władz i najważniejszych instytucji państwa, warto więc udać się na ul. Wiejską by zobaczyć gmach polskiego parlamentu.



Po powrocie do centrum zachęcam Was do odwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to pierwsze w Polsce muzeum multimedialne gdzie nie tylko ogląda się eksponaty, ale wyświetlane są  filmy, pokazy i gdzie można wczuć się w rolę powstańców ,,przedzierając się" podziemnymi kanałami.



Warszawa to nie tylko zabytki i historia ale również nowoczesne tętniące życiem miasto, w którym możecie skorzystać z różnorodnej oferty rozrywkowej.



Nawet podczas krótkiego pobytu można zahaczyć o największy w Polsce Stadion Narodowy gdzie odbywają się nie tylko zawody sportowe ale i koncerty największych gwiazd muzyki polskiej i światowej.



Warszawa to również siedziba największych polskich stacji telewizyjnych, jeśli będziecie miały siłę i ochotę możecie również zapuścić się w ich okolice a przy odrobinie szczęścia spotkać znaną z ekranów gwiazdę :-)


Mam nadzieję, że spacer po Warszawie się wam sdpodobał.
Pozdrawiam.
A.G.

środa, 3 czerwca 2020

Dlaczego warto jeść maliny?

Dlaczego maliny są zdrowe

Maliny są bardzo wdzięcznym owocem i o ich dobrym działaniu można by niejedną książkę napisać. Uwierzycie lub nie, ale zawierają one ponad 100 różnych olejków eterycznych, co tłumaczy ich charakterystyczny i intensywny smak oraz zapach. Ponadto odnajdziecie w malinach kwasy organiczne, np. kwas cytrynowy, jabłkowy, a także salicylowy (roślinny odpowiednik aspiryny). Służą również za znakomite źródło błonnika rozpuszczalnego w wodzie, tj. pektyn, a także witamin i składników mineralnych.
Maliny nie zawiodą także wszystkich tych, którzy walczą z nadmiarem kilogramów. Choć są owocem dość słodkim, to dostarczają bardzo niewielu kalorii. Wspomniany wcześniej atut w postaci dużej dawki błonnika, pęczniejąc w żołądku, powoduje odczucie pełności. Dlatego też wszyscy stosujący diety odchudzające powinni wprowadzić maliny na stałe do swojego menu (w sezonie – świeże owoce, poza sezonem – mrożone).
Bezapelacyjnie sprawdzają się na froncie walki z przeziębieniami. Co więcej, zarówno owoce, jak i liście znajdują zastosowanie, gdy podstępnie atakują nas infekcje. Ponadto wielkim atutem malin jest bardzo duża zawartość witaminy C, która chroni przed zachorowaniem, a jeśli już dopadnie nas nędza choroby, to znacznie skraca czas jej trwania. Owoc ten działa napotnie, powodując obniżenie temperatury ciała, co jest szczególnie ważne przy wysokiej gorączce. Poza tym owoce maliny mają działanie przeciwbakteryjne, a także przeciwzapalne. Napar z malin i ich liści można także wykorzystywać do płukania gardła, krtani, a także wszystkich nadżerek w obrębie jamy ustnej. Działa bowiem przeciwzapalnie.

Maliny dobre na wszystko

Jeszcze trochę, a uwierzymy, że są lekiem na całe zło. Poza właściwościami wspomagającymi leczenie infekcji maliny dobrze działają także na pracę wątroby (działanie żółciopędne), a więc ułatwiają trawienie. Posiadają również właściwości lekko moczopędne, co wspomaga walkę z obrzękami (np. u kobiet przed miesiączką). W tradycyjnej medycynie ludowej napary z liści malin stosowano przed menstruacją, ponieważ uważano, że przeciwdziałają zespołowi napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Magia malin w kuchni

Można z nich wyczarować wiele ciekawych i smacznych dań. Poczynając od najprostszych koktajli, przez słodkie tarty, muffiny, a kończąc na daniach mięsnych z sosem malinowym. Warto także skusić się na gorące maliny podane na zimnym deserze np. na jogurcie typu greckiego czy po prostu na lodach.

Jak przechowywać i myć maliny

Maliny myjemy bezpośrednio przed użyciem, nie namaczamy. Przepłukujemy pod lekkim strumieniem wody na sicie i osuszamy delikatnie papierowym ręcznikiem. Owoce malin są niezwykle delikatne, dlatego niezmiernie ważne jest właściwe obchodzenie się z tymi owocami. Maliny przechowujemy nie myte, w suchym, chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Jeżeli chcemy aby były pachnące i aromatyczne, najlepiej jest wyjąć je pól godziny przed podaniem.

Maliny na sok, do słoika i do herbaty na zimę

Warto w sezonie przeznaczyć trochę czasu i zrobić przetwory z malin: sok lub syrop z malin, dżem lub konfiturę a nawet nalewki 😉 Maliny zamknięte w słoiku odwdzięczą nam się w długie zimowe wieczory oraz na jesienne chandry i katarki.

Czy maliny mogą szkodzić?

Ryzyko, że nam zaszkodzą w jakikolwiek sposób, jest minimalne. Pod warunkiem, oczywiście, że nie zechcemy pochłaniać ich w ilościach przemysłowych. Podobnie, jak inne owoce, maliny zawierają cukry, więc osoby chorujące na cukrzycę powinny uważać na spożywane ilości.
 Z racji tego, że maliny należą do owoców sezonowych, warto dbać nie tylko o bieżące ich spożywanie, ale również o zachowanie nieocenionych właściwości na czas, kiedy za oknem pojawi się jesienna i zimowa aura. Dlatego też warto zaopatrzyć się w większą ilość tych przepysznych owoców i zrobić z nich przetwory w postaci soków czy musów. Co ważne, maliny można mrozić, ponieważ proces ten nie niszczy witaminy C, co ma z kolei miejsce podczas gotowania owoców.
Pozdrawiam.
A.G.

Dlaczego warto jeść czereśnie?


Czereśnie to popularne letnie owoce. Oprócz pysznego smaku mają mnóstwo zdrowotnych właściwości. Jedzenie czereśni dobrze wpływa na skórę, serce i tarczycę. Są niskokaloryczne, choć jedzenie ich w dużych ilościach może powodować ból brzucha i wzdęcia. Czereśnie jedzone z umiarem korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. 
Owoce te mają charakterystyczny czerwony kolor, choć występują także w barwach żółtych i niemalże czarnych (w zależności od odmiany). Czereśnie to owoce typowo letnie. Ich smakiem można cieszyć się od końca maja do połowy lipca. 
W skład czereśni wchodzi dużo dobroczynnych związków takich jak witaminy z grupy B, jak B1, B2, B6, a także witamina C i E. Ponadto czereśnie bogate są w karoten, sód, potas (w dużych ilościach), wapń, fosfor oraz niewielkie pokłady żelaza. Polecane są osobom, które mają problemy z sercem, a także reumatykom.

Barwa czereśni ma znaczenie: im ciemniejszy kolor skórki, tym więcej antyoksydantów w owocach.

Właściwości zdrowotne czereśni

Czereśnie cenione są głównie za walory smakowe. W zależności od odmiany i czasu zbiorów mogą być bardziej kwaśne lub słodkie. Te owoce mają jednak wiele właściwości odżywczych i należą do najbardziej wartościowych spośród wszystkich owoców.

Czereśnie mają więcej jodu, potasu, magnezu i błonnika pokarmowego niż wiśnie, które uważane są powszechnie za zdrowsze. Owoce zawierają także pewne ilości witamin A, C i z grupy B, a także flawonoidy.

Czereśnie są bogate w cukry (14,6 g w 100 g), ale samej sacharozy jest bardzo mało (0,5 g w 100 g). Owoce te charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (IG = 23), co sprawia, że mogą być spożywane przez osoby będące na diecie ubogokalorycznej, również przez chorych na cukrzycę typu 2.

Jakie właściwości mają czereśnie?

Neutralizują działanie wolnych rodników, przez co spowalniają procesy starzenia się skóry.
Systematyczne jedzenie czereśni sprawia, że skóra staje się bardziej napięta.
Są zasadotwórcze – odkwaszają organizm i/lub doprowadzają zakwaszony organizm do równowagi kwasowo - zasadowej.
Zawartość potasu w czereśniach korzystnie wpływa na układ krążenia, pozwala regulować ciśnienie tętnicze krwi. Potas wpływa także alkalizująco na mocz, dzięki czemu czereśnie mogą ograniczać stan zapalny dróg moczowych i żółciowych. Z tego samego względu polecane są przy chorobach nerek – piasku i kamieniach nerkowych. 
Kwaśne czereśnie ze względu na zawartość kwasów organicznych regulują pracę przewodu pokarmowego i pobudzają pracę trzustki.
Słodkie czereśnie działają łagodząco na przewód pokarmowy i mogą wykazywać działanie moczopędne.
Kwercyna zawarta w czereśniach zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, reguluje stężenie cholesterolu we krwi i przeciwdziała niekorzystnemu zjawisku utleniania cholesterolu.
Kemferol (związek polifenolowy) zawarty w czereśniach ma właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwgrzybicze.
Czereśnie dostarczają dużej dawki jodu, którego mają więcej niż wiele ryb morskich. Jod wspomaga pracę tarczycy, m.in. regulując przemianę materii.
Przeciwutleniacze znajdujące się w czereśni chronią przed niekorzystnym działaniem stresu oksydacyjnego na komórki mózgu.
Czereśnie są szczególnie zalecane są w dnie moczanowej (artretyzmie). Jedzenie czereśni zmniejsza ilość kwasu moczowego we krwi, a cyjanidyna może blokować odczuwanie bólu wywołanego przez kryształki kwasu moczowego. Poza tym witaminy z grupy B, w które bogate są czereśnie, również wspomagają leczenie artretyzmu.

Czereśnia nazywana jest też ptasią wiśnią. To dlatego, że oprócz człowieka za czereśniami przepadają szpaki, wróble i inne ptaki.

Spożywanie czereśni

Czereśni nie należy jeść przed posiłkiem, a szczególnie, gdy będzie to posiłek mięsny. Czereśnie utrudniają bowiem trawienie. Można natomiast zjadać te owoce po obiedzie lub zajadać się nimi zamiast tradycyjnego posiłku. Surowe czereśnie są sycące i nietuczące, ale dość długo zalegają w żołądku i dla wielu osób mogą być zbyt ciężkostrawne.

Nie poleca się spożywania surowych czereśni osobom chorym na chorobę wrzodową lub z wrażliwym przewodem pokarmowym. Takie osoby mogą jednak zjadać czereśnie lekko gotowane. Czereśni nie powinno się również popijać wodą, bo może to wywołać biegunkę.

Czereśnie doceniane były w dawnej medycynie ludowej. Wywary z liści i kwiatów czereśni stosowano w leczeniu chorób wątroby oraz zaburzeń pracy serca. Natomiast uzyskany ze zmiażdżonych pestek olejek wykazywał działanie rozkurczające. 

Pozdrawiam
A.G.