WITAJCIE PONOWNIE MOJE DZIEWCZYNKI
Ponieważ wielkimi krokami zbliżają się święta wielkanocne, dziś parę słów na temat zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą.
"Co kraj to obyczaj”. Wielkanocne mazurki, święconka, śmigus –dyngus to typowe polskie zwyczaje związane ze świętem Wielkiej Nocy.
A czy zastanawiałyście się jak to jest w innych krajach?
W każdym kraju tradycje obchodzenia świąt nieco różnią się od polskich zwyczajów. Jedyne co łączy każdy kraj to radość, wiosenny nastrój oraz rodzinne grono, dzięki którym okres świąt jest wyjątkowy.
Oto kilka przykładów:
USA
Święta Wielkanocne w Stanach trwają tylko jeden dzień, w niedzielę. Amerykanie nie mają także tradycji święconki ani dzielenia się jajkiem, ale wierzą, że jajko ugotowane w Wielki Piątek a zjedzone w Wielką Niedzielę przyniesie szczęście rodzinie. Popularnym zwyczajem, uwielbianym przez dzieci jest „szukanie skarbów” czy ukrytych czekoladowych jajek ukrytych w domu i ogrodzie, a także zawody w toczeniu jajek. Świąteczne posiłki spożywa się najczęściej w restauracjach, ale Amerykanie nie zapominają o dekorowaniu własnych domów. Symbolem kojarzonym ze świętami jest niewątpliwie królik czyli symbol czczenia pogańskiej bogini Estre.
Anglia
Anglicy z okazji świąt mają aż cztery dni wolnego. Z reguły czas ten wykorzystują na zakupy i wyjazdy za miasto. Na wyjazdy przygotowuje się ogromne kosze z przysmakami. Tradycją już jest rozdawanie przez królową pensów. W Wielki Piątek królowa brytyjska obdarowuje ludzi specjalnie na tę okazję wybitymi monetami. W niedzielny poranek dzieci raczone są dużą ilością czekoladowych jajek, często z różnego rodzaju nadzieniem. Tak samo jak w Ameryce, tak na wyspach do tradycji należą zawody w turlaniu jajek czyli Egg Rolling, a turyści mogą podziwiać występy kapel ludowych.
Czechy
Czechy są krajem, w którym przeważają ateiści, więc ciężko jest tu mówić o tradycjach religijnych. Wielkanoc obchodzona jest jako pierwszy dzień wiosny i z tym dniem wiąże się kilka zwyczajów. W Wielkim Tygodniu Wielki jest tylko piątek a kolejne dni mają swoje kolory. I tak poniedziałek jest niebieski, czwartek zielony a sobota biała. Czeskie pisanki robione są za pomocą różnych technik, a zwyczajem panujących w większości domów są donice ze zbożem, głównie pszenicą. W tradycję wpisują się również ciasta w kształcie baranków oraz tzw. „Judasze” czyli ciastka drożdżowe z miodem. W poniedziałek, nie oblewa się nikogo woda, za to mężczyźni symbolicznie biją kobiety wierzbowymi witkami a w zamian dostają pisanki lub coś do jedzenia.
Włochy
Wielka Niedziela obchodzona jest w gronie rodzinnym, gdzie najważniejszy jest uroczysty obiad. Jako, że Włosi zwracają dużą uwagę na posiłki, świąteczny obiad obfituje w wymyślne dania z jagnięciny, baraniny, przystawki czy wielkanocną Colombę czyli placek, który po złożeniu przypomina lecącego ptaka. Symbolem świąt jest baranek, Włosi nie przywiązują wagi ani do ozdabiania jajek, ani święconki. Po niedzieli obfitującej w spotkania rodzinne i delektowanie się przysmakami, wyruszają za miasto na pikniki lub trochę dalsze podróże na południe kraju.
Niemcy i Austria
Święta w Niemczech to przede wszystkim symbol świątecznego zająca, który zostawia prezenty. Poszukiwanie ukrytych prezentów w postaci jajek, słodyczy i drobiazgów stanowi świetną zabawę, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ponadto przyjęło się dekorować domy w świąteczne drzewka, na których wiesza się kolorowe jajka. Mniej popularne, ale wciąż praktykowany jest zwyczaj palenia ognisk i zbierania się przy nich w celu pożegnania zimy a przywitania wiosny.
W Austrii z kolei warto zwrócić uwagę na świąteczne menu. Tam na wielkanocnych stołach pojawiają się naleśniki, ciasteczka anyżowe oraz delikatna legumina z sosem truskawkowym.
Szwecja
W Szwecji ma miejsce zwyczaj, który odrobinę przypomina Halloween. Małe dziewczynki przebierają się za wiedźmy wielkanocne. W Wielką Sobotę wędrują od domu do domu i dopominają się o łakocie w zamian za laurki świąteczne. Wbrew pozorom to nie Halloween stało się inspiracją dla tego zwyczaju. Jest on pozostałością po dawnych wierzeniach w zloty czarownic.
I co Wy na to, mam nadzieję, że trochę Was ten temat zainteresował, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, poszukajcie w sieci.
Życzę Wam miłego dnia. Do jutra.
A.G.