czwartek, 28 maja 2020

Papieros - cichy zabójca.



Papieros zawiera następujące trucizny: arszenik, amoniak, aceton, oraz nikotynę, smołę i tlenek węgla. Tlenek węgla to gaz zabójczy, który wytrąca z organizmu tlen i zajmuje jego miejsce, uszkadzając serce, płuca oraz układ krążenia. Arszenik to wszyscy wiedzą. Smoła zaś powoduje zmiany rakowe tam gdzie przepływa dym tytoniowy, czyli od jamy ustnej i przełyku aż po płuca. Nikotyna jest najbardziej szkodliwa. Po pierwsze, przyspiesza pracę serca i obkurcza małe naczynia krwionośne, wywołując choroby układu krążenia, nadciśnienie oraz wrzody żołądka. Po drugie, powoduje uzależnienie, podobne do narkotycznego. 


Zaczynamy pod wpływem koleżanek czy kolegów, od 2-3 papierosów dziennie i wcale nam nie smakują, ale to szybko mija. Gdy nauczymy się nie kasłać i nie dusić od dymu, wypalamy po pół paczki dziennie i więcej. Palenie z czasem robi się przyjemne - ożywia, pobudza, uspokaja, ale tylko pozornie, bo tak naprawdę rozdrażnia nasz układ nerwowy. Gdy z czasem pojawiają się negatywne skutki palenia, takie jak chrypka, spłycony oddech, niedokrwienne bóle nóg, nowotwór. Palacz chce rzucić palenie, ale niewielu się to udaje. Nikotyna bowiem uzależnia fizycznie i psychicznie. Palacz pozbawiony swojej dawki nikotyny, staje się nerwowy, spięty, nie może spać, ani się skupić, dostaje fioła. Traci apetyt i chorobliwie chudnie, albo je bez opamiętania i dramatycznie tyje, co sprawia, że wraca do papierosów. Jeśli zaczęłaś palić niedawno albo masz taką pokusę - opamiętaj się. Tytoń jest szczególnie toksyczny dla nastolatek. Jeśli nie zależy Ci na zdrowiu, może żal Ci urody? Właśnie fundujesz sobie szarawą, zwiędłą i suchą skórę, żółte zęby, paznokcie i matowe włosy. Twoje ciało wydziela zgniły fetor tytoniu, którego Ty nie wyczuwasz, ale inni czują.
Ostrzegawczy napis na papierosach nie jest zwykłą antyreklamą. Palenie faktycznie grozi śmiercią. Wedle statystyk tytoń zbija co 10 sekund jednego mieszkańca kuli ziemskiej. W Polsce z powodu palenia umiera 100 osób dziennie. Choroby związane z paleniem tytoniu pochłaniają u nas co roku 100 000 ofiar. Najbardziej zabójczy jest nowotwór płuc, a śmierć z jego powodu jest straszna ( powolne duszenie się w męczarniach).
Statystyki są bezlitosne. Chłodno stwierdzają, że co druga osoba dająca się namówić na pierwszego w życiu papierosa w ciągu roku staje się nałogowym palaczem.


Warto więc, głęboko się zastanowić, zanim sięgniecie po papierosa. Może lepiej wcale nie próbować. Bo lepiej jest teraz odmówić niż w przyszłości zmagać się z nałogiem.

Pozdrawiam.
A.G.

2 komentarze: