Co to znaczy być sobą? Moglibyśmy określić to jako bycie naturalnym, spontanicznym. Być sobą to nie czuć strachu, niezależnie od tego czy jesteśmy sami, czy z ludźmi, którym ufamy.
Nie tylko strach ogranicza autentyczność ludzi, lecz czasami z różnych powodów nie zawsze żyjemy zgodnie z tym, kim jesteśmy. Podążamy za naszymi wartościami, uzdolnieniami, wizją życia… Jest wiele czynników, które mogą nas oddalić od tego by naprawdę być sobą. To między innymi tradycje kulturowe, nieznajomość siebie lub po prostu robienie rzeczy, by zadowolić innych.
To bardzo istotne zastanowić się czy żyjemy zgodnie z naszym najgłębszym „ja” lub czy zakładamy pewne maski, kiedy stajemy twarzą w twarz z drugą osobą. Szczęście oraz dobre samopoczucie nie są możliwe, jeśli nie możemy być sobą.
Bycie sobą to samopoznanie
Musimy poznać samych siebie, aby żyć zgodnie z naszą istotą. Aby tego dokonać powinniśmy jasno odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- W czym jestem dobry? Co mnie wyróżnia? Jakie są moje najlepsze umiejętności? Znając swoje mocne strony, możemy skierować się na ścieżkę, która przyniesie nam sukces i dobrobyt.
- Jakie są moje wartości? Co jest dla mnie najważniejsze w życiu? Co chcę robić w życiu? Być sobą to żyć świadomie i nie pozwolić przypadkowi kierować naszym losem. W ten sposób będziemy żyć pełniej, ponieważ to my będziemy podejmować decyzje zgodnie z naszymi pragnieniami.
- Co pobudza moją motywację? Co sprawia mi niezmierną przyjemność? Aby dowiedzieć się więcej o tym, co kochamy robić, możemy spojrzeć wstecz na nasze dzieciństwo. Być może znajdziemy zajęcia, które porzuciliśmy już dawno temu, ale które uszczęśliwiają nas, kiedy znowu je wykonujemy.
Poznanie siebie zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, jednak czasem brak spontaniczności spowodowany jest innymi czynnikami.
Trzech wrogów spontaniczności
Chęć pokazania lepszej wersji siebie
Jeżeli chcemy dać najlepszy wizerunek własnej osoby i za bardzo przejmujemy się tym, by dogodzić innym, stanie się najprawdopodobniej na odwrót. Ukażemy najgorszy obraz siebie, jako że nie będziemy w stanie być sobą w momencie usilnych starań udawania kogoś, kim nie jesteśmy.
Osobista akceptacja jest kluczem do poprawy. Jesteśmy wyjątkowi, niepowtarzalni i wszyscy posiadamy wady i zalety. To my decydujemy.
O co dbamy najbardziej? Dobry wygląd czy szczęście? Pomyślmy o tym. Jeżeli posiadamy dobry wizerunek, co otrzymujemy? Wywrzemy wrażenie na innych, jednak pozostaniemy nieusatysfakcjonowani w środku, ponieważ nie pokazaliśmy prawdziwego „ja”.
Nigdy nie powinniśmy zakładać maski, by dogodzić innym. Najbardziej powinniśmy się troszczyć o własne samopoczucie, a możemy to uczynić tylko kiedy wiemy, jak być sobą oraz ukazując siebie takimi, jakimi jesteśmy.
Koncentrowanie się na wrażeniu, jakie wywrzemy
Jeżeli skupiamy się na nas samych, będziemy czuć się niepewni siebie i zamiast być sobą, nie będziemy zachowywać się naturalnie. Cała energia spożyta zostanie na zamartwianie się co inni o nas pomyślą.
Spontaniczność pojawia się, kiedy uwaga nie skupia się na wizerunku, jaki wykreujemy, ale raczej kiedy cieszymy się tym, co nas otacza bez zastanawiania się czy wyglądamy dobrze czy źle.
Nerwowość
Spięcie również niszczy naturalność i może pojawić się w wyniku wielu rzeczy. Jednakże najbardziej popularne to przejmowanie się swoim wyglądem – chcemy wyglądać korzystnie ze strachu przed odrzuceniem.
Być sobą oznacza nieprzywiązywanie do tego znaczenia, ponieważ akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, a nie staramy się zaimponować innym.
Naszym priorytetem jest raczej cieszenie się tym, co jest przed nami, a dzieje się tak, kiedy jesteśmy najbardziej autentyczni i spontaniczni, ponieważ w ten sposób pokonujemy swój strach.
Życzę Wam, abyście zawsze były sobą.
Pozdrawiam. A.G.
Amelka obcena
OdpowiedzUsuń