wtorek, 2 czerwca 2020

Słowa mają wielką moc.

Witajcie dziewczęta.

Wiele razy mówiłam Wam o tym, że słowa mają wielką moc. Co to znaczy? To znaczy, że bardzo ważne jest, nie tylko to co mówimy, ale też w jaki sposób. Ma to znaczenie, jeżeli chcemy być dobrze zrozumiane, ale również wpływa na budowanie naszej relacji z drugim człowiekiem, która przez słowa jakich używamy może być dobra, budująca - nawet jeśli rozmawiamy o trudnych sprawach, ale może być też zła. Wszystko zależy, jak już wcześniej powiedziałam, od słów jakich użyjemy. Jak więc zamieniać negatywne komunikaty na pozytywne, budujące dobre relacje?

Pewnie nie raz usłyszeliście od mamy czy od nauczyciela słowa typu:"Daj mi święty spokój". Zastanówcie się, co tak naprawdę mama czy nauczyciel, chcieli przez to powiedzieć? Czasem jest tak, że w natłoku różnych spraw mamy wszystkiego dość, chcemy odpocząć, coś przemyśleć i potrzebujemy na to chwili czasu dla siebie. A gdyby mama lub nauczyciel ,zamiast powiedzieć DAJ MI WRESZCIE SPOKÓJ, powiedzieli: PRZEPRASZAM CIĘ, NIE TERAZ, POTRZEBUJĘ CHWILĘ BYĆ SAMA?
 Kiedy usłyszycie od od kogoś DAJ MI WRESZCIE SPOKÓJ , poczujecie, że Wasze problemy nikogo nie obchodzą, że nikt Was nie chce słuchać, i ma Was gdzieś. Ale jeśli usłyszycie PRZEPRASZAM, NIE TERAZ, POTRZEBUJĘ CHWILĘ BYĆ SAMA, to zupełnie inaczej zabrzmi. Pomyślicie, że mama lub nauczyciel są zmęczeni, potrzebują trochę czasu, aby mogli Ci pomóc. Wtedy poczekacie na lepszy moment do rozmowy. W ten sposób zarówno Twoje, jak i ich potrzeby zostaną dostrzeżone. Taki komunikat nie wywoła konfliktu, a jedynie pomoże się porozumieć.
Na powyższym przykładzie chciałam Wam pokazać jak działają słowa, i że duże znaczenie ma jak o czymś mówimy.
A teraz kilka przykładów jak zamieniać negatywne komunikaty w pozytywne.

Zastanówcie się, w jaki sposób Wy rozmawiacie z innymi i co tak naprawdę chcecie powiedzieć. A na przyszłość "ważcie" słowa, bo czasem jednym słowem, można bardzo zranić, choć wcale nie mamy takiego zamiaru.
Pozdrawiam.
A.G.

3 komentarze: