środa, 20 maja 2020

PRZEBACZENIE - trudna sprawa.

Witajcie dziewczyny.

Sztuka przebaczania to najwyższa szkoła jazdy. Nie samo słowo "przebaczam", bo można je palnąć na odczepnego albo dla jakiejś korzyści. Przebaczyć to przewartościować w sobie uczucia: wykasować złość, gniew, poczucie krzywdy, chęć zemsty. Spojrzeć na winnego innymi oczami, a jeśli się da usprawiedliwić.. Może nie chciał? Może szczerze żałuje? Człowiek jest słaby i popełnia błędy. Więc jestem wspaniałomyślna: wyrywam z korzeniami żal i przywracam dawną sympatię. Przeprosiny zostały przyjęte.



JAK PRZEPRASZAĆ

Istnieją dwa rodzaje przepraszania. Mówisz "przepraszam", gdy kogoś niechcący potrącisz i jest to automatyczne, zwrot grzecznościowy. Nie przeproszenie w takiej sytuacji, to chamstwo. Potrącony może pomyśleć, że zrobiłaś to celowo. Tak więc grzecznościowe przepraszanie to kwestia elementarnej kultury i nic Cię nie kosztuje.
Drugi rodzaj przeprosin - trudniejszy. Powinnaś przeprosić, gdy zrobiłaś coś złego. Skrzywdziłaś kogoś. Dotknęłaś drwiną, arogancją. Mogłaś to zrobić z rozmysłem, w rewanżu za coś tam. Twoja reakcja była za ostra, zbyt brutalna - dotknęła kogoś do żywego. Koleżanka jest obrażona, a Tobie słowo przepraszam nie chce przejść przez gardło ...bywa i tak. Pamiętaj jednak, że jeśli ten węzeł nie zostanie przecięty, uraza się zakotwiczy.

WYBACZ MI

Ten magiczny zwrot może odmienić sytuację. Koleżanka uśmiechnie się i wyciągnie do ciebie rękę i pierwsze lody zostaną przełamane.

Przebaczyć jest trudniej niż przeprosić. Człowiek z natury jest odwetowcem. Czuje dzikie pragnienie, żeby się zrewanżować za krzywdę, przyłożyć, dokopać. Ale odwet to eskalacja konfliktu i nic dobrego z tego nie wyniknie.

Technika przebaczania:

1. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach wybaczyć - poproś o trochę czasu. Ten czas nadejdzie. Nie ma półwybaczeń.
2. Prośba o wybaczenie nie musi być wyrażona w słowach. Może to być błagalne spojrzenie, przepraszający uśmiech. Nie przeocz tego.
3. Jeśli to Ty przepraszasz, staraj sie naprawić wyrządzone zło. Albo zagwarantuj, że się nie powtórzy.
4. Przebaczenie to szlachetny gest i nie może służyć upokorzeniu kogoś.. Wybaczone - wykreślone. Nigdy nie wypominaj, nie analizuj, nie rozpamiętuj, nie przeżywaj od nowa.

Zastanówcie się, czy potraficie szczerze i skutecznie przeprosić oraz czy umiecie wybaczać innym ich błędy?

Pozdrawiam.
A.G.

1 komentarz: