środa, 20 maja 2020

NIEŚMIAŁOŚĆ - jak ją w sobie zwalczyć.

Jesteś wyjątkowo nieśmiała? Do tego stopnia, że nie potrafisz zabrać głosu wśród swoich znajomych, czujesz się przygwożdżona do krzesła, gdy nauczyciel wzywa cię do tablicy? Z powodu nieśmiałości nie masz przyjaciół, koleżanek? Unikasz ludzi i dręczy Cię samotność? Nie pozwól, żeby nieśmiałość uprzykrzyła Ci życie, stała się obsesją. Wiedz, że można nad tym zapanować, ale wymaga to treningu.



Ludzie nie dzielą się na nieśmiałych i śmiałych. Onieśmielony bywa absolutnie każdy - wobec zadania, jakie przed nim staje. Wszystko zależy od stopnia trudności, a ów stopień jest dla każdego z nas kwestią indywidualną. Jednego onieśmiela już konieczność rozmowy z pojedynczym obcym człowiekiem, drugiemu dopiero wystąpienie przed dużą publicznością. Ma to bezpośredni związek z wrażliwością, wyobraźnią i krytycznym stosunkiem do siebie. Z poczuciem, że możesz nie sprostać zadaniu, że sytuacja Cię przerasta. Nieśmiałość bywa oznaką strachu przed porażką W Twoim przypadku wystarczy przywrócić sprawom ich właściwe proporcje, żeby czuć się mniej onieśmielonym.Nauczyciel wzywający Cię do odpowiedzi nie chce Twojej krzywdy i żadna to katastrofa, jeśli nie umiesz odpowiedzieć. Pomyśl spokojnie. Czy ktoś wymaga, żebyś była idealna?. Ty żądasz tego od innych? Nie żądasz. Oni też nie oczekują od Ciebie doskonałości.Natomiast większość z nich jest Ci życzliwa - zwyczajnie po ludzku, jak Ty im. Staraj się o tym zawsze pamiętać. Wrzucaj na luz, nim otworzysz usta. A kiedy otworzysz, zacznij od uśmiechu...doda Ci pewności siebie. Jeśli się przy okazji czerwienisz, nie zwracaj na to uwagi, dziewczyna, która się czerwieni jest urocza, zwłaszcza gdy się przy tym uśmiecha. Gdy zabierasz głos staraj się mówić powoli, żeby nie bełkotać i wyglądać na pewną swoich słów.Dodatkowo wybierz spośród obecnych miłą osobę i mów do niej, patrz na nią, to też może Ci pomóc przezwyciężyć nieśmiałość.

WALCZĄC Z NIEŚMIAŁOŚCIĄ:

- W gronie rodzinnym odbieraj telefon, otwieraj drzwi gościom, zacznij rozmowę z ponurym wujkiem, którego się trochę boisz.
- W szkole zgłaszaj się do odpowiedzi przynajmniej raz dziennie, zagadaj do dziewczyny, która Cię onieśmiela, po lekcji idź porozmawiać z nauczycielem, którego zajęcia Cię pasjonują.
- Zapisz się na zajęcia dodatkowe ( teatralne, z dykcji, z relaksacji)
- Pomyśl o opiece nad dziećmi, młodszym rodzeństwem. Nauczy Cię to mówić z pewnością siebie i autorytetem. 

Życzę Wam powodzenia w codziennym przezwyciężaniu nieśmiałości.
A.G.

3 komentarze: